Téma

Výskumné centrum AgroBioTech Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitry navštívil vo štvrtok 23. novembra predseda parlamentu Peter Pellegrini a minister školstva, vedy, výskumu a športu Tomáš Drucker.

Na 13. svetovom kongrese pinzgauského dobytka, ktorý sa konal 24. októbra - 3. novembra v Austrálii, mala zastúpenie aj Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre. Hostiteľom nasledujúceho svetového kongresu bude Slovenská republika.

Na Slovensku zálohujeme vratné obaly už dva roky. Ako zálohový systém vznikol a ako funguje, vysvetlil študentom SPU generálny riaditeľ neziskovej organizácie Správca zálohového systému Marián Áč.

Rozhovor

Slovenská poľnohospodárska univerzitu v Nitre pripravuje v novom akademickom roku mnohé významné projekty a investície, otvorí napríklad nové Envirocentrum a dobuduje Kreatívne centrum.

Prezidentom basketbalového klubu BK Slávia SPU Nitra je Pavol Findura, pedagóg – profesor pôsobiaci na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite.

SPU vysiela verejnosti signál, že jej záleží aj na športe. Hlavným oporným bodom účasti nitrianskych basketbalistov v extralige je dominantná podpora Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, na čom má najväčšiu zásluhu rektorka Klaudia Halászová.

Fakulta biotechnológie a potravinárstva (FBP) Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre úspešne zorganizovala šesť ročníkov intenzívnej mesačnej letnej školy Viva La Science pre vysokoškolských študentov biológie a biotechnológií. Budúci rok pripraví v rámci nového projektu letnú školu pre stredoškolákov.

Absolventi

Absolútnym víťazom 28. ročníka prestížnej súťaže Top Agro sa stala spoločnosť Agrodružstvo TP Palárikovo, okres Nové Zámky. Za vybudovaním tohto dlhodobo prosperujúceho poľnohospodárskeho podniku stojí konateľ spoločnosti ZOLTÁN ČERNÁK, bývalý absolvent SPU v Nitre.

Spoločnosť Kramp je lídrom v oblasti veľkoobchodu s náhradnými dielcami pre poľnohospodárov v Európe. Obchodným zástupcom pre zákazníkov na západnom a strednom Slovensku je mladý a ambiciózny muž, úspešný absolvent Technickej fakulty SPU v Nitre Ondrej Gróf.

Ivan, Michal a Benjamín sú kamaráti. Spojilo ich štúdium na nitrianskej univerzite a vzťah k poľnohospodárskej technike. Ani jeden z nich si nepamätá, kedy sedel prvý raz v traktore.

Projekty

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre patrí v rámci slovenských univerzít k najúspešnejším žiadateľom v rámci projektov programu Horizont Európa v sektore potravinárstva a biohospodárstva, ktoré si vyžadujú inovácie.

Dekan Technickej fakulty Roman Gálik a zástupcovia spoločnosti ZF Slovakia otvorili 7. novembra štvrtý ročník jedinečnej ZF Univerzity.

Študenti zimnej školy INVEST prezentovali 16. októbra výstupy svojej finálnej tímovej práce zameranej na tému zimnej školy „Nature inclusive agriculture“ (Poľnohospodárstvo zohľadňujúce prírodu).

Aktuálne

Aktuálne výzvy slovenskej sociológie v súčasnosti boli témou diskusného workshopu s názvom „Svet okolo nás po sociologicky“, ktorý sa konal 28. novembra v SuPerUni Cowork centre.

V spoločnosti dvoch výnimočných prednášajúcich, Martina Kmeťka a Daniela Mušeca z Útvaru hodnoty za peniaze MF SR sme sa 27. novembra ponorili do fascinujúceho sveta verejných investícií.

Zástupcovia SPU v Nitre sa 7. - 8. novembra zúčastnili na medzinárodnom sympóziu krajín V4 v oblasti aplikácie inovácií pre klimaticky inteligentné poľnohospodárstvo.

Študenti Technickej fakulty a Fakulty agrobiológie a potravinárskych zdrojov SPU v Nitre v uplynulých dňoch navštívili najväčšiu poľnohospodársku výstavu Agritechnica v nemeckom Hannoveri.

Ponúknuť informácie o zrealizovaných výmenných pobytoch v rámci programov Erasmus+, bilaterálnej či inej spolupráce, bolo cieľom tradičného podujatia pre zahraničných študentov Erasmus Village.