Téma

Výstava najnovšej poľnohospodárskej techniky, prehliadka odrodových políčok aj bohatý odborný program – to všetko čaká návštevníkov 12. ročníka Celoslovenských dní poľa. Tradičné podujatie sa bude konať 6. a 7. júna na pôde VPP SPU v Oponiciach.

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre a Technická univerzita vo Zvolene chcú vytvoriť konzorcium AgroForestry. Spoločne predložili projektový zámer na podporu pri strategickom rozvoji infraštruktúry VŠ.

Úspešná súťaž pre najmladšiu generáciu budúcich poľnohospodárov NAJ agro dievča/chlapec má svojich víťazov. Stali sa nimi Kristína Pšenáková a Alan Jiří Volařík.

Dnes je už takmer zriedkavosťou uvidieť na poli zajaca či jarabicu, pričom desaťročia tu žili ako súčasť miestneho genofondu.

Rozhovor

Odborný časopis pre chovateľov hospodárskych zvierat a veterinárov Slovenský CHOV priniesol v uplynulých dňoch zaujímavý rozhovor redaktora Mariána Dukesa s dekanom Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, garantom študijného programu hipológia a predsedom Zväzu chovateľov koní na Slovensku profesorom Markom Halom. Prinášame ho v celom znení.

Fitneska a kulturistka Katarína Sádecká, študentka FAPZ v programe výživa ľudí, sa tomuto športu začala intenzívne venovať počas lockdownu. Na medzinárodnej súťaži získala vlani 2. miesto v kategórii Wellness Fitness.

Študentka Technickej fakulty Lea Hakszer, medailistka zo svetových pohárov, majstrovstiev Slovenska a Maďarska vo voltížnom jazdení, sa tomuto krásnemu športu venuje už sedem rokov.

Absolventi

Spoločnosť Kramp je lídrom v oblasti veľkoobchodu s náhradnými dielcami pre poľnohospodárov v Európe. Obchodným zástupcom pre zákazníkov na západnom a strednom Slovensku je mladý a ambiciózny muž, úspešný absolvent Technickej fakulty SPU v Nitre Ondrej Gróf.

Ivan, Michal a Benjamín sú kamaráti. Spojilo ich štúdium na nitrianskej univerzite a vzťah k poľnohospodárskej technike. Ani jeden z nich si nepamätá, kedy sedel prvý raz v traktore.

Ing. Michal Abelovič, MSc., je predsedom predstavenstva Slovenského cukrovarníckeho spolku a akciovej spoločnosti Považský cukor. Ako člen Správnej rady SPU v Nitre sa aktívne podieľa na činnosti univerzity.

Projekty

Na Ústave ekonomiky a manažmentu Fakulty ekonomiky a manažmentu (FEM) Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre úspešne ukončili projekt RAMONES-PL.

Na Arménskej národnej agrárnej univerzite (ANAU) v Jerevane otvorili v rámci projektu Centrum pre rozvoj mäkkých zručností.

Pohľad na vidiek treba zmeniť, vnímať ho ako priestor plný príležitostí a hľadať symbiózu medzi životom v meste a na vidieku. Nevyhnutnou podmienkou presunu ľudí z miest na vidiek je prístup k sociálnym, zdravotným a kultúrnym službám a rozvoj adekvátnej infraštruktúry.

Nové poznatky o inovatívnych a ekologických riešeniach vo výrobe prinieslo stretnutie štyroch partnerov projektu AgroBiosNewGen, ktoré sa konalo 1. – 9. mája na argentínskej Univerzite v Del Salvador (USAL) Buenos Aires.

Aktuálne

VPP SPU, s.r.o., Kolíňany si z prestížnej súťaže NAJ naše pole odniesol druhé miesto spomedzi najlepších pestovateľov pšenice ozimnej na Slovensku za uplynulý rok.

SPU v Nitre úspešne realizovala prvý inkubačný program pre študentov Design Thinking. V univerzitnom coworkingovom centre prezentovalo svoje inšpiratívne projekty šesť tímov.

Technická fakulta Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre predstavila na 28. ročníku Medzinárodného strojárskeho veľtrhu funkčného autonómneho mobilného robota na elektrický pohon Salamander.

Fakulta ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre zmodernizovala ďalšie priestory, otvorila nahrávacie štúdio a rozšírila oddychovú zónu. Pásku slávnostne prestrihla dekanka Elena Horská.