Téma

Výskumné centrum AgroBioTech Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitry navštívil vo štvrtok 23. novembra predseda parlamentu Peter Pellegrini a minister školstva, vedy, výskumu a športu Tomáš Drucker.

Na 13. svetovom kongrese pinzgauského dobytka, ktorý sa konal 24. októbra - 3. novembra v Austrálii, mala zastúpenie aj Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre. Hostiteľom nasledujúceho svetového kongresu bude Slovenská republika.

Na Slovensku zálohujeme vratné obaly už dva roky. Ako zálohový systém vznikol a ako funguje, vysvetlil študentom SPU generálny riaditeľ neziskovej organizácie Správca zálohového systému Marián Áč.

Rozhovor

Slovenská poľnohospodárska univerzitu v Nitre pripravuje v novom akademickom roku mnohé významné projekty a investície, otvorí napríklad nové Envirocentrum a dobuduje Kreatívne centrum.

Prezidentom basketbalového klubu BK Slávia SPU Nitra je Pavol Findura, pedagóg – profesor pôsobiaci na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite.

SPU vysiela verejnosti signál, že jej záleží aj na športe. Hlavným oporným bodom účasti nitrianskych basketbalistov v extralige je dominantná podpora Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, na čom má najväčšiu zásluhu rektorka Klaudia Halászová.

Fakulta biotechnológie a potravinárstva (FBP) Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre úspešne zorganizovala šesť ročníkov intenzívnej mesačnej letnej školy Viva La Science pre vysokoškolských študentov biológie a biotechnológií. Budúci rok pripraví v rámci nového projektu letnú školu pre stredoškolákov.

Absolventi

Absolútnym víťazom 28. ročníka prestížnej súťaže Top Agro sa stala spoločnosť Agrodružstvo TP Palárikovo, okres Nové Zámky. Za vybudovaním tohto dlhodobo prosperujúceho poľnohospodárskeho podniku stojí konateľ spoločnosti ZOLTÁN ČERNÁK, bývalý absolvent SPU v Nitre.

Spoločnosť Kramp je lídrom v oblasti veľkoobchodu s náhradnými dielcami pre poľnohospodárov v Európe. Obchodným zástupcom pre zákazníkov na západnom a strednom Slovensku je mladý a ambiciózny muž, úspešný absolvent Technickej fakulty SPU v Nitre Ondrej Gróf.

Ivan, Michal a Benjamín sú kamaráti. Spojilo ich štúdium na nitrianskej univerzite a vzťah k poľnohospodárskej technike. Ani jeden z nich si nepamätá, kedy sedel prvý raz v traktore.

Projekty

Na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU) v Nitre sa od roku 2019 implementujú aktivity EIT Food Hub.

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre patrí v rámci slovenských univerzít k najúspešnejším žiadateľom v rámci projektov programu Horizont Európa v sektore potravinárstva a biohospodárstva, ktoré si vyžadujú inovácie.

Dekan Technickej fakulty Roman Gálik a zástupcovia spoločnosti ZF Slovakia otvorili 7. novembra štvrtý ročník jedinečnej ZF Univerzity.

Aktuálne

SPU v Nitre v spolupráci s Fakultou agrobiológie a potravinových zdrojov a VPP, s.r.o., Kolíňany zorganizovala 25. novembra spoločnú poľovačku na diviačiu a jeleniu zver v školskom revíri Gápel.

Aktuálne výzvy slovenskej sociológie v súčasnosti boli témou diskusného workshopu s názvom „Svet okolo nás po sociologicky“, ktorý sa konal 28. novembra v SuPerUni Cowork centre.

V spoločnosti dvoch výnimočných prednášajúcich, Martina Kmeťka a Daniela Mušeca z Útvaru hodnoty za peniaze MF SR sme sa 27. novembra ponorili do fascinujúceho sveta verejných investícií.

Zástupcovia SPU v Nitre sa 7. - 8. novembra zúčastnili na medzinárodnom sympóziu krajín V4 v oblasti aplikácie inovácií pre klimaticky inteligentné poľnohospodárstvo.

Študenti Technickej fakulty a Fakulty agrobiológie a potravinárskych zdrojov SPU v Nitre v uplynulých dňoch navštívili najväčšiu poľnohospodársku výstavu Agritechnica v nemeckom Hannoveri.