Téma

Príjemné zážitky, ochutnávky medových produktov aj tvorivé dielne ponúkol festival včelích a regionálnych produktov Medokvet. Do Parku Botanickej záhrady Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre prilákal v sobotu 30. septembra stovky návštevníkov.

Botanická záhrada Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre ožije 30. septembra podujatím Medokvet. Na festivale včelích a regionálnych produktov sa predstaví viac ako 30 vystavovateľov, vrátane odborníkov SPU, ale i remeselníkov a umelcov.

Na Ústave biotechnológie Fakulty biotechnológie a potravinárstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre si 14. septembra pripravili zaujímavý teambuilding. Pracovníci ústavu sa zúčastnili na Akreditovanom školení z poskytovania prvej pomoci, ktoré viedla profesionálna záchranárka z Rescue Academy Ľubica Ďurišová.

Inovatívne nápady študentov SPU v Nitre, ktoré vzišli z inkubačného programu Design Thinking, majú šancu uspieť aj v praxi. Sériu workshopov v coworkingovom centre univerzity zorganizovalo Kreatívne centrum SPU.

Systém podpory sociálneho poľnohospodárstva na Slovensku je ešte len v začiatkoch. V súčasnosti je v našej krajine registrovaných 550 sociálnych podnikov. Z nich päťdesiat má v predmete svojej činnosti sociálne poľnohospodárstvo, reálne ho však ako hlavnú činnosť vykonáva len asi tridsať subjektov.

Vedci zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) a Výskumného centra AgroBioTech budú zisťovať účinok hlivy ustricovitej na hladiny glukózy v krvi. V septembri sa začne realizovať klinická štúdia na pacientoch s diabetes mellitus druhého typu.

Výskumníci Ústavu rastlinných a environmentálnych vied Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov SPU v Nitre skúmali využitie metabolitov semien ľanu siateho. Výskum realizovali aj v spolupráci so zahraničnými partnermi z Francúzska a Kanady.