VPP je druhým najlepším pestovateľom pšenice ozimnej

napísal

Vysokoškolský poľnohospodársky podnik SPU, s.r.o., Kolíňany si z prestížnej súťaže NAJ slovenský chov, NAJ naše pole, Naj agromanažér, odniesol druhé miesto spomedzi najlepších pestovateľov pšenice ozimnej na Slovensku za uplynulý rok.

Vyhlásenie výsledkov súťaže, už tradične organizovanej vydavateľstvom Slovenský CHOV, sa konalo 31. mája v priestoroch oponického kaštieľa Chateau Appony.

Suchšie klimatické podmienky na jeseň 2021 umožnili bezproblémové zakladanie ozimín, pšenicu nevynímajúc. Priebeh zimy bol mierny až teplý. Tým pádom porasty dobre prezimovali a do jari išli dobre odnožené. „Napriek celoslovensky suchšiemu začiatku jari, v Kolíňanoch zapršalo vtedy, keď to bolo najviac potrebné. Neboli zaznamenané ani žiadne mimoriadne výskyty chorôb, škodcov či fyziologické poškodenia porastov. Dôležitú úlohu zohral aj výber odrôd, ktorým miestne agroekologické podmienky vyhovujú,“ uviedol riaditeľ VPP inžinier Ján Dzurjanin. Ocenená kolíňanska pšenica tak v minulom ročníku nasypala neuveriteľných 8,45 tony z hektára z výmery 206 hektárov.

Foto: Ocenenie prebral riaditeľ VPP Ján Dzurjanin.

Autori snímok: prof. Vladimír Rataj, Marián Dukes, Slovenský CHOV

 

Ísť späť