Víťaz Top Agro Černák: Poľnohospodárstvo je budúcnosť

napísal

Absolútnym víťazom 28. ročníka prestížnej súťaže Top Agro sa stala spoločnosť Agrodružstvo TP Palárikovo, okres Nové Zámky. Za vybudovaním tohto dlhodobo prosperujúceho poľnohospodárskeho podniku stojí konateľ spoločnosti ZOLTÁN ČERNÁK, bývalý absolvent Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. V rozhovore s 83-ročným odborníkom s bohatou manažérskou skúsenosťou sa dozviete, aká je jeho životná filozofia a aj to, na čo by sa vo vzdelávaní mala podľa neho sústrediť naša univerzita.

Ako sa začal písať váš príbeh poľnohospodára? Máte poľnohospodárstvo v krvi?

Moje detstvo bolo s prírodou a poľnohospodárstvom vždy späté. Vyrastal som v oblasti Červeného Hrádku. Veľmi dobre si pamätám, ako sa u nás zjavili prvé dva traktory značky John Deere, dodala nám ich americká spoločnosť, ktorá vtedy podporovala povojnovú Európu. Prirodzene, táto moderná technika na mňa ako šesťročného chlapca veľmi zapôsobila. Myslím, že vtedy sa začal písať môj príbeh poľnohospodára. Pred šiestimi rokmi som sa stretol s generálnym riaditeľom firmy John Deere. Zaspomínal som si na detstvo a humorne som poznamenal, že som najstarším traktoristom John Deere. Už v štyridsiatom siedmom som jazdil na ich traktore. Po maturite na poľnohospodárskej technickej škole v Leviciach som sa rozhodol pre štúdium na vtedy novej Prevádkovo-ekonomickej fakulte Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre. Moja takmer šesťdesiatročná kariéra vyústila do vybudovania rodinného podniku. Dnes je našou pýchou spoločnosť Poľno SME, ako aj Agrodružstvo TP, ktoré sídlia v Palárikove.

Keby ste si mali vybrať školu vášho života, bola by to opäť SPU?

O tom nepochybujem. Na štúdium, spolužiakov aj našich pedagógov mi zostali len tie najkrajšie spomienky.

Aká by mala byť z vášho pohľadu súčasná úloha Slovenskej poľnohospodárskej univerzity? Na čo by sa mala sústrediť vo vzdelávaní?

V prvom rade musí pripravovať zamestnancov pre malé firmy a tiež špecialistov, agronómov pre jednotlivé odbory vo veľkých firmách. Na všetky prierezové premety potrebné pre agronóma, technológa, ekonóma, krajinného inžiniera, prevádzkového inžiniera technického zamerania. Ale veľmi dôležitá je aj prax. Absolvovanie praxe umožňuje študentom spoznať, či si správne vybrali odbor, ktorý študujú a zároveň nadobudnú cenné poznatky a skúsenosti.

Ponúka dnes poľnohospodárstvo mladým ľuďom perspektívnu prácu?

Podľa mňa je poľnohospodárstvo budúcnosť. Verím, že do toho pôjde čoraz viac ľudí aj na Slovensku, hoci u nás je najväčší problém dostať sa k pôde. Treba zabezpečiť prístup k pôde pre mladých argonómov, najmä pre tých, ktorí začínajú činnosť z prostredia mimo poľnohospodárskej rodiny. Generačná obnova si vyžaduje obe generácie - mladých ľudí a starších poľnohospodárov a ich medzigeneračný dialóg.

Vaša firma dosiahla výrazné úspechy. Kam ju ešte chcete posunúť?

Priestor na rozvoj sa vždy nájde. Aj keď si myslím, že v súčasnosti sme na vrchole a používame najmodernejšiu technológiu. Hospodárime na výmere 2 070 hektárov pôdy, venujeme sa iba rastlinnej výrobe. Za minulý rok sme mali trojnásobne väčší zisk ako bol priemer za predchádzajúce roky. Bolo to zásluhou cien komodít vo svete, uvidíme ako zareaguje trh v budúcnosti.

Využívame najmodernejšiu techniku, kvalitu pôdy mapujeme s GPS technológiou a následne vytvárame úrodové mapy. Opierame sa o satelitné snímky, obsah živín v pôde, pH a kondicionalitu pôdy. Vďaka tomu rozdeľujeme jednotlivé pozemky do produkčných celkov podľa úrodových, ale hlavne ekonomických výsledkov jednotlivých plodín na jednotlivých parcelách. Veľkú pozornosť venujeme odrodovej skladbe. Každoročne vyberáme najvhodnejšie odrody z 20-30 odrôd pšenice a z 80-100 hybridov kukuríc. Od leta minulého roka sa intenzívne pripravujeme na aplikáciu prípravkov na ochranu rastlín pomocou dronov.

Máte 83 rokov, ste vitálny a neustále pracujete. Aký je váš recept na toľko elánu a akými hodnotami sa riadite v živote?

Farmárčenie je moja srdcovka. Rád manažujem náš stočlenný kolektív tak, aby sme boli všetci spokojní. Vždy som sa snažil byť dobrý voči ľuďom, vybudovať si so svojimi zamestnancami kvalitný osobný vzťah. A to nielen s manažérmi, ale aj s ľuďmi na koncovke. Som rád, že sa mi to podarilo. Vždy bola pre mňa dôležitá spätná väzba od ľudí, ktorí tvoria náš firemný kolektív.

Stali ste sa víťazom hlavnej kategórie súťaže Top Agro. Čo pre vás táto cena znamená? Aké ste mali pocity pri jej preberaní na pódiu, keď vám tlieskala celá aula?

Bol som veľmi šťastný. Ocenenie však nepatrí len mne. Je ocenením práce celého nášho tímu, ktorý vytvára hodnoty, počnúc traktoristami až po manažment.

Čo by ste popriali svojej univerzite?

Prajem jej, aby sa jej darilo, aby mala dobrých študentov, ktorí budú poctivo študovať s tým, že zostanú pracovať v slovenskom agrosektore. Potrebujeme ich ako soľ. Mladým ľuďom odkazujem, že aj platové podmienky sú v našom rezorte priaznivé.

Ísť späť