V Namíbii a Peru o udržateľnom využívaní zdrojov a podpore miestnych komunít
napísal Alexander Fehér
Fakulta európskych štúdií a regionálneho rozvoja SPU v Nitre ponúka študentom predmet tropické a subtropické ekosystémy: funkcie a služby, ktorý je svojou náplňou jedinečný na celej univerzite a možno na celom Slovensku.
Získať však priame skúsenosti v tejto oblasti nie je v podmienkach Slovenska možné. Účasť na mobilitách do tropických a subtropických krajín v rámci programu Erasmus sa javí ako vhodný prostriedok na bezprostrednú výmenu informácií a zahájenie efektívnejšej spolupráce v príprave vedeckých alebo edukačných projektov s tropickými krajinami.
Päť pedagógov z Fakulty európskych štúdií a regionálneho rozvoja (FEŠRR) a Fakulty biotechnológie a potravinárstva (FBP) získalo štipendium na letný pobyt na Namibia University of Science and Technology vo Windhoeku. Prezentovali našu univerzitu a jej vzdelávacie a vedecké výsledky výskumu v podmienkach meniacej sa klímy najmä v regiónoch s deficitom vody. Pobyt zahŕňal návštevu rôznych typov fariem v savanových a polopúštnych oblastiach Namíbie (oblasti Otjozondjupa, Khomas, Kalahari a ai.), kde spoločne hľadali možnosti udržateľného využívania zdrojov prostredia (vody, vegetácie a pod.), ochrany prírody a podpory miestnych komunít. Súčasťou terénnych výjazdov bola aj návšteva výskumnej stanice Gobabeb Namib Research Institute v Namibskej púšti ako aj štúdium ekosystému s výskytom unikátneho a ohrozeného rastlinného druhu Welwitschia mirabilis.
Ďalšia navštívená krajina bola Peru, konkrétne národná poľnohospodárska univerzita Universidad Nacional Agraria La Molina v Lime, s ktorou naša univerzita už dlhšie spolupracuje. V prvom turnuse sem vycestovali štyria pedagógovia z FEŠRR a neskôr ďalší šiesti pedagógovia z FEŠRR, FBP, FZKI a FEM. Slovenská misia mala niekoľko odborných prednášok najmä pre pedagógov, absolvovali odborné stretnutia a tiež mali možnosť oboznámiť sa s podmienkami prírodných ekosystémov a agroekosystémov tejto krajiny v suchých pobrežných a horských oblastiach zvaných costa a sierra.
Na obidvoch cestách rezonovali najmä témy inovatívnych systémov udržateľného poľnohospodárstva a využívania miestnych prírodných zdrojov v podmienkach globálnej zmeny sveta, sucho a zasolenie pôdy, ochrana biodiverzity, liečivé rastliny a využitie miestnych ekologických poznatkov, genetika a regionálny rozvoj. Pedagógovia SPU prispeli svojimi radami a odporúčaniami prijímajúcim organizáciám a tiež priniesli bohaté skúsenosti a nové kontakty pre ďalšiu spoluprácu.
prof. Ing. Alexander Fehér, PhD.
.