V. MOCHNAĽ: Cesta do sveta audítorstva si vyžaduje neustále sa vzdelávať

napísal

Vzťah inžiniera Vladimíra Mochnaľa k účtovníctvu a audítorstvu sa sformoval na Fakulte ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, kde vyštudoval účtovníctvo a audítorstvo v inžinierskom stupni štúdia. V súčasnosti je partnerom zodpovedným za audítorské oddelenie v spoločnosti CLA. To, že profesia audítora nie je jednoduchá, je fakt. Je to práve on, kto musí vedieť dokonale a podrobne obsiahnuť náročnú problematiku života a chodu auditovaných firiem. Musí mať poznatky týkajúce sa širokého spektra problematiky, nielen účtovníctva, ale aj právnych záležitostí či znalosti medzinárodných audítorských štandardov. Zaujímalo nás, ako úspešný audítor vidí perspektívu audítorského povolania a aké zručnosti sú v tejto profesii nevyhnutné.

Vráťme sa na chvíľu k vašim kariérnym začiatkom, aké boli? A čomu sa v súčasnosti venujete vo svojej pracovnej pozícii?

Do zamestnania vo firme CLA, vtedy VGD Slovakia, som nastúpil po skončení štúdia v roku 2009. Bol som podkutý najmä teoretickými vedomosťami, ktoré mi dala fakulta. Začal som ako účtovník a asistent audítora. Postupne som nadobúdal praktické zručnosti a vypracoval som sa na licencovaného audítora v oblasti finančného auditu. Moja súčasná pracovná náplň je teda zameraná na previerky účtovných závierok, ktoré jednotlivé spoločnosti podali na finančnú správu. Audit zvyšuje dôveryhodnosť a relevantnosť informácií vykázaných v účtovnej závierke a v mnohých prípadoch nahrádza priamu kontrolu zo strany štátu.

Aká je podľa vás perspektíva audítorského povolania?

Hovorí sa, že iba dane a smrť sú isté. Dane musí niekto zaúčtovať a urobiť. Audítorské povolanie preto bude vždy potrebné a perspektívne.

Dnes je dynamická doba, požiadavky na výkon profesií sa menia. Aké zručnosti sú v audítorskej profesii nevyhnutné?

Na audítora 21. storočia sa kladú vysoké nároky na neustále vzdelávanie sa, na prácu s digitálnymi technológiami. Nové trendy, a najmä digitalizácia, sa dnes prejavujú takmer vo všetkých sférach auditu – či už ide o samotný výkon auditu, o previerky, vyhotovenie dokumentácie a podobne. Digitalizácia nie je len o automatizácii a efektívne vykonanej práci. Prináša vyššiu pridanú hodnotu a možnosť dosiahnuť lepšie finančné ohodnotenie za poskytnutie individuálneho prístupu ku klientovi. Výhodou, ktorá absolventom uľahčí samotný náročný vstup do profesie, je ich znalosť jazykov. Najväčšie audítorské spoločnosti na Slovensku, ku ktorým patrí aj CLA, sú s nadnárodným presahom. Samozrejme, už počas štúdia je nevyhnutné prepojenie s praxou. Myslím si, že všetky tieto skutočnosti si Fakulta ekonomiky a manažmentu veľmi dobre uvedomuje. Aj preto dnes patrí k najlepším ekonomickým fakultám na Slovensku. Som rád, že ide správnym smerom.

V čom vidíte najväčšiu výzvu ako zodpovedný za audítorské oddelenie?

Všetko je o ľuďoch, aj náš tím potrebujeme posilňovať o skúsených ľudí so špecifickými znalosťami a tiež o mladých ľudí. Tam vidím veľkú príležitosť pre absolventov FEM. Pre mňa je inšpirujúce pracovať aj s mladšími kolegami, ktorí majú dobré nápady a iný pohľad na vec.

Čo vám dalo štúdium na FEM a čo by ste poradili našim študentom, aby boli úspešní?

Štúdium na univerzite mi dalo veľmi silný teoretický základ pre môj ďalší rozvoj v danej oblasti. Dnes však majú študenti násobne vyššie možnosti na spätosť  s praxou, ako sme mali my. To je veľmi dôležité pre plynulejší a jednoduchší prechod zo študentského do pracovného života. Študentom odkazujem, aby využívali možnosti dnešnej doby, boli aktívni a usilovní. Ten, kto už počas štúdia absolvuje prax, omnoho rýchlejšie rastie a buduje si svoju kariéru. Aj naša spoločnosť úzko spolupracuje s fakultou. Táto spolupráca má rôzne podoby, ako je účasť na rôznych podujatiach pre študentov, na Partners Day, Dni otvorených dverí, participácia na praktických cvičeniach pre študentov účtovníctva. Všetky aktivity majú spoločného menovateľa – pomôcť študentom okrem teoretických poznatkov nadobudnúť aj praktické zručnosti už počas štúdia, a tým aj možnosti pre široké uplatnenie.

Keby ste si mohli vybrať jednu superschopnosť, ktorá by to bola a prečo?

Asi oddychovať rýchlejšie, aby mi zostávalo viac času na prácu a reštart.

 

Ísť späť