Univerzitná farma dojníc v Oponiciach otvorila dvere deťom a ich rodičom

napísal

Priblížiť deťom a rodinám život na mliečnej farme zblízka, priviesť najmenších k záujmu o živočíšnu výrobu a zvýšiť spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov. To je cieľom dní otvorených dverí na farme dojníc v Oponiciach Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU v Nitre. Pridala sa tým k 34 mliečnym farmám z celého Slovenska, ktoré v piatok a sobotu (14. a 15. 6.) otvorili dvere pre verejnosť. Počas prvého dňa navštívili farmu dojníc v Oponiciach žiaci zo Základnej školy v Nitre, Topoľčanoch a Oponiciach, ako aj deti z miestnej materskej školy. Počas soboty budú dvere otvorené pre deti a ich rodičov.

„Uvedomujeme si, aké dôležité je pestovať u detí odmala pozitívny vzťah k prírode, k zvieratám a vštepovať im správne stravovacie návyky. Chceme im ukázať, ako sa o kravy, od ktorých mlieko pochádza, denne staráme, a aj to, ako sa mlieko dostáva do mliekarne, kde z neho slovenskí mliekari pripravia kvalitné mliečne výrobky,“ uviedol konateľ VPP Pavol Findura.

Súčasťou dní otvorených dverí je projekt Adoptuj kravičku, ktorý v roku 2012 spustil Mliečny fond podporovaný Slovenským mliekarenským zväzom a Slovenským zväzom prvovýrobcov mlieka. Projekt ako webová aplikácia je určený hlavne deťom, školám ako aj širokej verejnosti a umožňuje fiktívnu adopciu kravičky reálne žijúcej na farme. Používateľ si za nákup slovenských mliečnych výrobkov môže vybrať a virtuálne adoptovať žijúcu kravičku z reálnej farmy. O kravičku sa môže naďalej starať formou hry pri opakovanom nákupe slovenských mliečnych výrobkov.

Projekt vznikol na to, aby sme priblížili sektor prvovýroby mlieka deťom a riešili aj otázku spotreby mlieka na Slovensku, ktorá je nízka. U nás máme priemernú spotrebu len 190 kg na osobu a rok, pričom WHO odporúča až 220 kg na osobu a rok,“ povedala riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Margita Štefániková. Dodala, že projekt je veľmi úspešný medzi deťmi. „Po celom Slovensku si deti zatiaľ adoptovali asi 30-tisíc kravičiek, pričom na Slovensku máme v súčasnosti do 110-tisíc dojníc,“ uviedla.

Na farme dojníc VPP v Oponiciach v súčasnosti chovajú 720 jedincov holštajnského dobytka, z toho je 360 dojníc. Dosahujú špičkovú kvalitu stáda s ročnou úžitkovosťou viac ako 10 200 litrov mlieka na dojnicu.

Súčasťou prehliadky farmy dojníc bola aj ochutnávka mliečnych výrobkov. Ako školáci uviedli, na farme sa im veľmi páčili strakaté kravičky. Škôlkari sa zase nemohli vynadívať na teliatka. Deti sa pretekali vo vedomostiach, čo kravičky „papajú“ a odkiaľ pochádza mlieko, z ktorého sa vyrábajú chutné mliečne výrobky, napríklad aj ich obľúbené jogurty.

Ísť späť