Účastníkov medzigeneračnej univerzity zaujalo aranžovanie aj digitálna bezpečnosť

napísal

Pätnásť seniorov a ich vnúčat si počas prvých štyroch júlových dní rozširuje obzory svojich poznatkov na Medzigeneračnej letnej univerzite - GENERA. Organizuje ju Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre v spolupráci s mestom Nitra. Prvý deň sa účastníci vzdelávali v oblasti kybernetickej bezpečnosti v Kreatívnom centre SPU, druhý deň ich očarilo aranžovanie v Rozáriu Botanickej záhrady SPU.

Helena Krumpálová sa do letnej univerzity zapojila so svojím osemročným vnukom Robkom. Ako prezradila, jej dcéra je bývalá absolventka Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva, od nej sa dozvedela o možnosti zapojiť sa do podujatia. „Veľmi som sa potešila, že navštívim univerzitu spolu s vnúčikom. Osobne ma najviac lákala aktivita aranžovanie. Lásku k prírode máme v krvi, aj dcéra vyštudovala odbor záhradníctvo. Zaujímavý však bol aj včerajší digitálny dialóg a návšteva jaskyne virtuálnej reality v Kreatívnom centre SPU,“ podelila sa s nami o prvotné dojmy pani Helena. Jej vnuk Robko, ktorý je tretiakom na ZŠ sv. Marka v Nitre, sa najviac teší na jazdu na aute, motocykle a traktore. Na mamičkinej alma mater je po prvýkrát a každý deň sa s mamou doma delí o svoje zážitky.

Svoje aranžérske zručnosti si počas druhého dňa univerzity v rámci aktivity Zem sa smeje kvetmi vyskúšali aj najstarší účastníci letnej univerzity - 84 ročný Ján Osadský so svojou 16-ročnou vnučkou Teréziou, študentkou Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Nitre. „Som absolventom dvojročnej Univerzity tretieho veku na SPU v odbore záhradníctvo. Keď mi dcéra povedala o možnosti absolvovať s vnučkou letnú univerzitu, neváhal som. Vedel som, že nás čaká veľmi zaujímavý program,“ povedal. Aj Terézia uvítala túto možnosť zmysluplne vyplniť prvé prázdninové dni. Ako zhodnotila, program je veľmi zaujímavý a teší sa na každú jednu aktivitu.

„Verím, že medzigeneračná letná univerzita bude pre seniorov a ich vnukov inšpiráciou doplniť si ďalšie vedomosti a zároveň zdrojom zábavy počas prvých prázdninových dní,“ uviedla hlavná organizátorka za SPU, riaditeľka Kancelárie vnútorného systému zabezpečovania kvality Barbora Čakovská. „Obe generácie si majú navzájom čo ponúknuť a v spolupráci na aktivitách zistia, že každý má nejaké zručnosti, ktoré sú prínosom pre toho druhého. A práve toto prepojenie je spoločným menovateľom a zmyslom našich aktivít,“ podčiarkla Čakovská.

Ísť späť