Technická fakulta predstavila funkčného mobilného robota Salamander

napísal

Technická fakulta Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre predstavila na 28. ročníku Medzinárodného strojárskeho veľtrhu funkčného autonómneho mobilného robota na elektrický pohon Salamander.

Je bezpilotnou náhradou malotraktora s predným a zadným trojbodovým závesom, použiteľným pre roľníkov s malou výmerou pôdy. „V uplynulých dňoch sme dokončili riadiace jednotky na Salamandra, návštevníci veľtrhu tak môžu uvidieť riadiaci systém, prípravu na diaľkové GSM monitorovanie stavu robota,“ uviedol vedúci tímu vývojárov docent Vladimír Cviklovič z Ústavu elektrotechniky, automatizácie, informatiky a fyziky.

So svojím inovatívnym vynálezom sa fakulta zapojila aj do súťažnej prezentácie výstupov vysokých škôl a univerzít technického zamerania TECHFORUM. „Verím, že uspejeme,“ uviedol dekan Roman Gálik s tým, že ide o dielo celého kolektívu výskumníkov fakulty.

Okrem Salamandra prezentuje Technická fakulta SPU aj genézu malých robotov, ktorých skonštruovali odborníci fakulty. Je medzi nimi funkčný prototyp robota na spracovanie obrazu či malý robot, využívaný v rámci súťaže mobilnej robotiky na pritiahnutie mladých talentov zo stredných škôl s technickým zameraním. „Princíp činnosti malých a veľkých strojov je rovnaký. Na malých stojoch sme sa veľa naučili a vďaka ním sme nabrali odvahu spustiť veľký stroj,“ skonštatoval V. Cviklovič.

Výstavné haly výstaviska Agrokomplex v Nitre sú naplnené novinkami zo sveta strojov, automatizácie a mechanizácie od 23. do 26. mája. Stánok Technickej fakulty SPU možno nájsť v pavilóne M3.

Ísť späť