Technická fakulta na strojárskom veľtrhu predstavuje novinku

napísal

Technická fakulta Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa prezentuje na 29. ročníku Medzinárodného strojárskeho veľtrhu s novinkou – elektro-mechanickým zariadením na testovanie hydraulického okruhu pracovnej hydrauliky poľnohospodárskej, lesníckej a manipulačnej techniky. Exponát má zastúpenie aj v súťaži inovatívnych vynálezov vysokých škôl a univerzít s technickým zameraním v rámci výstavy TECHFORUM. Ide o dielo výskumníkov fakulty pod vedením profesora Juraja Jablonického, docenta Jána Kosibu, profesora Ľubomíra Huja a docenta Vladimíra Cvikloviča.

„Zariadenie slúži na testovanie hydrauliky poľnohospodárskych traktorov, na skúšky, zaťažovanie a meranie prietokových charakteristík. Na základe toho možno stanoviť životnosť jednotlivých komponentov hydrauliky, respektíve kvapalín, ktoré sa používajú v zariadení,“ informoval Ján Kosiba. Dodal, že zariadenie má udelený aj úžitkový vzor.

Minulý rok Technická fakulta získala prvenstvo v súťaži TECHFORUM s funkčným autonómnym mobilným robotom na elektrický pohon Salamander, ktorý môžu návštevníci vidieť v expozícii fakulty. „Verím, že tento rok budeme rovnako úspešní,“ povedal dekan profesor Roman Gálik. Podčiarkol, že výstava je skvelou príležitosťou pre fakultu prezentovať svoj výskum, ako aj študijné programy pre uchádzačov v študijnom odbore strojárstvo, študentov stredných škôl technického zamerania. Už tradične sa prezentuje aj Autoškola Akadémia.

Výstavné haly výstaviska Agrokomplex v Nitre sú naplnené novinkami zo sveta strojov, zvárania, hutníctva, automatizácie a mechanizácie od 21. do 24. mája. Stánok Technickej fakulty SPU možno nájsť v pavilóne M3.

Ísť späť