Študenti SPU si v Bruseli vyskúšali pozície v diplomatických sférach
napísal Renáta Chosraviová
Vysokoškolskí študenti z celej Európy mali 1. a 3. februára možnosť zúčastniť sa na simulácii zasadnutia Rady Európskej únie v Bruseli. Spolu 162 študentov, šesť v každom národnom tíme, strávilo dlhé týždne prípravami, kým prišli do Bruselu pripravení zahrať jednu z rolí - líder EÚ, veľvyslanec, národný expert (dvaja), minister a novinár.
Cieľom podujatia ConSIMium, ktoré zorganizoval Generálny sekretariát Rady Európskej únie, bolo umožniť mladým ľuďom získať praktické zručnosti súvisiace s vystupovaním na verejnosti v diplomatických sférach, ako je prezentácia svojho postoja, diskusia a vyjednávanie, ako aj spoznávanie fungovania štruktúr EÚ. Slovenským partnerom pilotného projektu bola Slovenská rektorská konferencia.
SPU v Nitre na podujatí reprezentovala Bc. Lenka Mačugová, študentka medzinárodného ŠP International Master of Horticulture Science na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva z FZKI a Bc. Viktor Palko, študent ŠP regionálny rozvoj a politiky Európskej únie na Fakulte európskych štúdií a regionálneho rozvoja. Počas dvoch dní sa zúčastnili simulácie rokovaní Rady EÚ na tému klimatických zmien, najmä emisií CO2 pre autá a infraštruktúry pre alternatívne palivá. Jadrom diskusií bola otázka, ako vytvoriť regulačný rámec, ktorý podporí využívanie alternatívnych palív a zníži uhlíkovú stopu dopravného sektora.
„Hneď po prílete naša šesťčlenná slovenská delegácia absolvovala brífing s expertmi Stáleho zastúpenia SR pri EÚ, ktorí o tejto legislatíve rokovali v skutočnosti. Deň D – štvrtok 2. 2. - sa začal príchodom delegácií a vyhláseniami hláv štátov „doorstep declarations“. Nasledovalo simulované rokovanie Rady EÚ, keď „lídri EÚ“ určili strategické smerovanie. Dohodu lídrov potom v praxi rozpracovali experti počas dvoch zasadnutí pracovných skupín AFIR a CO2 . Na ďalší deň študenti v úlohe veľvyslancov COREPER predpripravili text na zasadnutie „Rady ministrov.“ Tí spečatili dohodu a odprezentovali ju „novinárom“ na tlačovej konferencii,“ informovala Lenka Mačugová, ktorá si v simulovanom rokovaní zahrala pozíciu veľvyslankyne.
„Ako veľvyslankyňa som mala oporu v našich dvoch národných expertoch. Celý náš tím si uvedomoval, že závislosť Slovenska na automobilovom priemysle nás stavia do opozície voči ambicióznym „zeleným“ cieľom iných štátov. Išlo najmä o to, kedy sa majú prestať vyrábať automobily so spaľovacími motormi a my sme sa to snažili oddialiť, no zároveň udržať v medziach, keďže je tu už záväzok aj našej krajiny – dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Avšak „európska dohoda“ je veľmi silná vec a tá konečná, ktorú sa podarilo vyjednať, by v realite naozaj nepredstavovala pre Slovensko až tak veľkú záťaž, ako keby sa našim národným expertom nepodarilo (hlavne v zákulisí) vyjednať nič,“ priblížila Lenka Mačugová svoje pôsobenie v roli veľvyslankyne.
Viktor Palko si vyskúšal úlohu národného novinára, keďže sa zaujíma o marketingovú komunikáciu a jej implementáciu do vzdelávania v kontexte regionálneho rozvoja. „V úlohe novinára som bol prítomný pri „doorstep declarations“, kde som mal možnosť klásť otázky hlavám štátov všetkých zúčastnených krajín EÚ. Po rokovaní nasledovala konferencia, na ktorej som sa dozvedel všetky informácie o rokovaní, z ktorých som napísal krátky článok pre „slovenské noviny“. Posledný deň simulácie som mal možnosť nahliadnuť do zákulisia chodu Rady EÚ a sledovať organizáciu kamier, audiovizuálnu choreografiu a organizáciu celého technického tímu Rady EÚ.“
Tak, ako v skutočnosti, aj počas simulácie, prebiehalo veľa zákulisných bilaterálnych rokovaní, kedy si študenti precvičili svoje diplomatické a negociačné zručnosti.
Účasť na simulácii bola pre oboch reprezentantov SPU v Nitre veľkým zážitkom a prínosom. „Rozšírila naše obzory a zanechala v nás len pozitívne emócie. Odporúčame každému komu sa vyskytne takáto príležitosť,“ vyjadrili sa. Po absolvovaní simulácie študenti dostali aj certifikát o účasti na projekte a prehľad o budúcich kariérnych príležitostiach v Rade EÚ.