SPU, NSK a stredné odborné školy hľadajú nové prieniky na spoluprácu
napísal Renáta Chosraviová
Diskutovať o problémoch v oblasti stredného školstva a hľadať spoločné aktivity, ktoré by pomohli posunúť vzájomnú spoluprácu na vyššiu úroveň. To bolo cieľom stretnutia predstaviteľov vedenia Slovenskej poľnohospodárskej univerzity a Nitrianskeho samosprávneho kraja s riaditeľkami a riaditeľmi stredných odborných škôl, ako aj zástupcami veľkých združení a organizácií, ktorí zamestnávajú absolventov SOŠ a SPU. Konalo sa 1. marca na pôde univerzity.
Prieniky na spoluprácu
Ako v uviedla rektorka SPU Klaudia Halászová, absolventi pôdohospodárskych a technických odborov, ktoré ponúka naša univerzita, sú žiadaní na trhu práce, v praxi.
„Preto je pre nás veľmi dôležitá spolupráca so strednými školami, aby sme poznali ich požiadavky, ale i problémy a úspechy, s cieľom nájsť spoločné spôsoby a možnosti popularizovať naše študijné odbory. Máme veľkú kapacitu na riešenie spoločných projektov, zdieľanie infraštruktúry, študijnej literatúry a pod. Stojíme pred novými výzvami ako je Program Slovensko, ktorý sa začal realizovať, Plán obnovy, štrukturálne fondy venované vede, výskumu a inováciám a na všetko treba dobré vzdelanie. V súčasnosti je to správne obdobie na hľadanie prienikov na spoluprácu, na spoločné riešenie projektov, ktoré by nás spájali a možno aj vyriešili niektoré vzniknuté problémy,“ povedala rektorka.
Zároveň treba počúvať aj názor zamestnávateľov, ktorí musia povedať, akú majú reálnu požiadavku na absolventov pre NSK. „Od profesijných združení očakávame zadefinovanie požiadaviek na absolventov na najbližšie obdobia, aby sme tomu prispôsobili nielen vysokoškolské, ale aj stredoškolské vzdelávanie,“ odznelo na podujatí.
Aktéri stretnutia načrtli viacero spoločných smerov, ktorými sa treba vybrať, či už v obsahu vzdelávania, v procesoch schvaľovania počtov na jednotlivé študijné odbory na úrovni ministerstva školstva alebo NSK. SPU je v súčasnosti v období tvorby a zosúlaďovania nových obsahov v rámci študijných programov. Stredným školám univerzita môže ponúknuť svoje pohľady na ich učebné plány, ako aj študijnú literatúru s novinkami z vedy a výskumu a i.
Intenzívna spolupráca bude prebiehať napríklad aj v oblasti výberových prednášok vysokoškolských pedagógov na stredných školách, podpore pri vypracovaní prác stredoškolskej odbornej činnosti, pri realizácii celoslovenských dňoch poľa, dňa vysokoškoláka, v rámci ktorého stredoškoláci budú mať možnosť absolvovať počas dňa cvičenia alebo prednášky priamo na SPU. Aktívna spolupráca bude prebiehať aj pri organizovaní stredoškolskej odbornej činnosti a zabezpečení členstva pedagógov SPU v hodnotiacich komisiách.
Na stretnutie prijalo pozvanie 38 stredných odborných škôl. Všetky ich odbory majú prienik s odbormi, ktoré ponúka SPU.
Prepojenie s VŠ a praxou
Aj riaditelia stredných škôl v diskusii zdôraznili nevyhnutnosť väčšej prepojenosti s vysokými školami. Podľa slov Jána Jamricha, riaditeľa Strednej odbornej školy technickej vo Vrábľoch, dôležité je stredoškolákom presadzovať myšlienku participácie na regionálnom princípe spolupráce, aby si vyberali z ponuky študijných programov ponúkaných SPU v Nitre. Dôležitá je aj informovanosť výchovných poradcov na základných školách o študijných programoch univerzity, aby vedeli nasmerovať žiakov na štúdium.
Tiež zdôraznil, že stredné, ako aj vysoké školy, môže posúvať dopredu intenzívna spolupráca s praxou. Príkladom toho je duálne vzdelávanie, ktoré zaviedli na SOŠT.
„Z 300 našich žiakov 66 percent podpísalo zmluvy o duálnom vzdelávaní so 21 slovenskými alebo zahraničnými firmami a zvyšní študujú mimo podpisov duálnych zmlúv. Takto vidíme možnosť prepojiť školu s budúcim zamestnávateľom,“ povedal J. Jamrich.
Príklad dobrej spolupráce
Príkladom dobrej spolupráce univerzity, stredných škôl a praxe je Agrion - Združenie dodávateľov poľnohospodárskej techniky na Slovensku, ktoré ponúklo stredným školám odbor agromechatronik. V súčasnosti by sa mal začať vyučovať na štyroch SŠ na Slovensku.
Ako povedal Peter Matejovič, prezident Agrionu a predseda Správnej rady SPU v Nitre, na Slovensku nám chýbali niektoré kvalifikované odbory na obsluhu a servis najnovšej poľnohospodárskej techniky. Odbor agromechatronik budú učiť špecialisti zameraní na najnovšiu techniku, servis a obsluhu zložitých poľnohospodárskych strojov. V rámci ďalšej spolupráce združenie organizuje školenia pre učiteľov odborných predmetov SOŠ, na ktorých im prednášajú produktoví manažéri alebo vedúci technických oddelení Agrion-u, ktorí majú najnovšie poznatky od výrobcov poľnohospodárskej techniky na Slovensku.
S SPU združenie organizuje Agrion univerzitu, v rámci ktorej špecialisti Agrionu každý týždeň prednášajú študentom Technickej fakulty.
„Je veľmi dôležité, aby sme sa stretávali, tak, ako dnes a vymenili si skúsenosti a najnovšie poznatky. Treba zlepšiť propagáciu poľnohospodárskeho vzdelávania na všetkých stupňoch a formách vzdelávania, osloviť a presvedčiť mladých ľudí, že poľnohospodárstvo znamená prácu s najmodernejšími technológiami a technikou, ale aj ochranu životného prostredia, inovácie a pracovné príležitosti,“ povedal P. Matejovič.
Diskusie budú pokračovať
V stretnutiach a diskusiách ako posunúť ďalej celý NSK plánujú aktéri stretnutia pokračovať.
Ako uviedla rektorka K. Halászová, na ďalšie stretnutie univerzita plánuje pozvať aj zástupcov gymnázií a ekonomických škôl, kde bude pre SPU zaujímavá spolupráca napríklad v oblasti internacionalizácie.
Z monitorovania médií: