SPU dnes otvorila Medzigeneračnú letnú univerzitu aj Detskú letnú univerzitu

napísal

Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre 1. júla otvorila až dve letné univerzity, obe potrvajú do 4. júla. Medzigeneračnú letnú univerzitu v Nitre – GENERA organizuje SPU v spolupráci s mestom Nitra po prvýkrát. Detská letná univerzita SPU nadväzuje na dlhoročný a úspešný projekt Nitrianskej letnej univerzity.

Medzigeneračná letná univerzita

Medzigeneračná letná univerzita v Nitre – GENERA je určená pre seniorov vo veku 65+ a ich vnúčatá či pravnúčatá vo veku od 7 rokov. Počas štyroch dní účastníci spoločne absolvujú zaujímavý program na SPU v Nitre. Do vzdelávacieho programu sa zapojilo 15 + 15 záujemcov. Navrhnutý je tak, aby spojil ľudí z rôznych generácií, ktorí sa budú spoločne učiť, zdieľať svoje skúsenosti a spolupracovať v inšpiratívnom prostredí.

Letnú školu odštartovala aktivita Digitálny dialóg generácií v Kreatívnom centre SPU. V rámci nej sa starí rodičia a ich vnúčatá spoločne venovali kybernetickej bezpečnosti a rozpoznávaniu hoaxov.

Počas druhého dopoludnia ich čaká aktivita Zem sa smeje kvetmi, v rámci ktorej si v Rozáriu Botanickej záhrady SPU vyskúšajú svoje aranžérske zručnosti. Tretie dopoludnie navštívia deti a ich starí rodičia univerzitné vivárium, kde sa dozvedia zaujímavosti o živote jeho exotických obyvateľoch. V popoludňajších hodinách ich čaká Generačná jazda v Autoškole Akadémia, kde si overia svoje znalosti dopravných značiek a pravidiel bezpečnosti cestnej premávky. V praktickej časti si vyskúšajú riadenie osobného motorového vozidla, motocykla a traktora. Záver medzigeneračnej univerzity bude patriť aktivite Vedecké mosty generácií vo Výskumnom centre AgroBioTech. Deti sa ich starí rodičia sa budú venovať bádaniu kontaminantov okolo nás, mikroorganizmov, potravinových alergií a intolerancií. Oboznámia sa aj s využitím transmisnej elektrónovej mikroskopie pri pozorovaní ultraštruktúry rôznych biologických vzoriek, vrátane ľudských karcinómových bunkových línií.

Tridsaťsedem malých vysokoškolákov zložilo imatrikulačný sľub

Aulu SPU zaplnilo 1. júla 37 detí vo veku od osem do jedenásť rokov. V rámci programu Detskej letnej univerzity absolvujú desať zaujímavých aktivít.

„Z detí sa na niekoľko prázdninových dní stanú mladí sokoliari, kynológovia, hipológovia, cestovatelia, vodiči, chovatelia, potravinári, ale aj olympionici či psychológovia,“ priblížil pestrý program prázdninovej univerzity pre najmenších prorektor pre vzdelávanie profesor Milan Šimko.

Detská letná univerzita sa začala slávnostnou imatrikuláciou v Aule SPU. Po zložení slávnostného sľubu, ktorý za účastníkov detskej univerzity predniesla Elizabet Sára Pietová, si deti prevzali index. Zaznela aj hymna vysokoškolákov Gaudeamus igitur.

Bezprostredne po imatrikulácii sa deťom začali prvé aktivity. V Jazdeckom centre SPU si osvoja základné charakteristiky plemien koní a zistia, ako sa koníky správajú v jazdiarni, v boxe a vo výbehu. Zároveň sa naučia základy správneho jazdenia a zásady ovládania koňa. V Sokoliarni sv. Svorada sa dozvedia, ako sa správať k opereným dravcom v prírode a ako sa o ne starať. Prvý deň uzavrie aktivita mladý kynológ, v rámci ktorej malí študenti zrozumiteľnou formou získajú informácie o potrebách psov, umiestnení psíkov v kotercoch a potrebe ich venčenia. Naučia sa tiež, ako motivovať psíka, aby vykonal požadovaný cvik.

Pestrý program ukončí 4. júla slávnostná promócia v Aule SPU, v rámci ktorej absolventi získajú certifikát s titulom Academicus Junior.

 

Ísť späť