Projekt URANOS priniesol návrhy adaptačných opatrení na klimatické zmeny
napísal Renáta Chosraviová

Klimatické zmeny predstavujú pre poľnohospodársku krajinu vážnu výzvu, najmä v oblasti zadržiavania vody a ochrany pôdy pred eróziou. Na návrh adaptačných opatrení, ktoré priniesli nové riešenia na prispôsobenie sa týmto výzvam, sa zameriaval projekt URANOS.
Jednou z hlavných úloh trojročného projektu bolo analyzovať príčiny prívalových povodní a navrhnúť efektívne opatrenia na ich prevenciu. Časť výskumu bola zameraná na povodie riek Drevenica a Radošinka, kde sa uskutočnili terénne merania, analýzy odtokových charakteristík a hodnotenie erózie pôdy. Vďaka týmto dátam sa podarilo vytvoriť systém kritických parametrov, ktorý umožňuje identifikovať rizikové oblasti a navrhnúť špecifické riešenia.
Riešiteľmi aktivity A4 s názvom „Návrh adaptačných opatrení na predchádzanie negatívnych vplyvov v dôsledku klimatických zmien v poľnohospodárstve“ boli odborníci Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov, Fakulty ekonomiky a manažmentu, Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva a Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
„SPU v Nitre zohrala v projekte kľúčovú úlohu. Jej odborníci prispeli k vývoju metodík a realizovali podrobné merania pôdnych a klimatických parametrov. Výsledky výskumu ukázali, že vhodné manažmentové opatrenia, ako je kontrolovaný pohyb strojov po poli alebo zavedenie pôdoochranných technológií, môžu výrazne znížiť riziko erózie a zvýšiť schopnosť pôdy zadržiavať vodu,“ informoval vedeckovýskumný pracovník Výskumného centra AgroBioTech a projektový manažér za SPU Jakub Pagáč. Ako zdôraznil, projekt URANOS priniesol praktické návrhy na zlepšenie hospodárenia v poľnohospodárskej krajine, ktoré môžu byť aplikované nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách. „Výsledkom výskumu boli nové metódy hodnotenia sucha, predikcie klimatických zmien a návrhy optimálneho využívania pôdy. Tieto výsledky predstavujú dôležitý krok k udržateľnému poľnohospodárstvu, ktoré bude pripravené čeliť klimatickým výzvam budúcnosti,“ uviedol J. Pagáč.
Hlavným riešiteľom projektu „URANOS - Údajová a vedomostná podpora pre systémy rozhodovania a strategického plánovania v oblasti adaptácie poľnohospodárskej krajiny na klimatické zmeny a minimalizáciu degradácie poľnohospodárskych pôd (ITMS2014+ 313011W580)“ bol Ústav krajinnej ekológie Slovenskej akadémie vied. Partnermi boli Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Slovenský hydrometeorologický ústav, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre a YMS, a.s.