Projekt na revitalizáciu mokradí Klátovského ramena predstavili verejnosti
napísal Renáta Chosraviová

Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre je parterom projektu Zlepšenie stavu mokrade NPR Klátovské rameno na území SKUEV0075. Riešitelia projektu 25. augusta v priestoroch historického vodného mlynu v Dunajskom Klátove predstavili širokému publiku postup riešenia a získané informácie z prieskumov.
FZKI v spolupráci s partnermi - Slovenský vodohospodársky podnik, š.p., Banská Štiavnica, Slovenská technická univerzita, Stavebná fakulta a Občianske združenie Zelené dedičstvo – Zöld örökség - získala grant v rámci výzvy na predkladanie žiadostí o projekt „Obnova znehodnotených ekosystémov mokradí“ (ClimaLocal) financovanú z Nórskych grantov a Štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Správcom Programu SK-Klíma je Ministerstvo životného prostredia SR. Projektovým lídrom je prof. Ľuboš Jurík z FZKI.
Projekt sa realizuje of februára 2022, plánovaný termín ukončenia je 30. apríla 2024. Výsledkom projektu má byť obnova znehodnotených ekosystémov mokradí na území Národnej prírodnej rezervácie Klátovské rameno, ktorá bola vyhlásená v roku 1993 a jej územie bolo spresnené v roku 2004. Národná prírodná rezervácia je v najprísnejšom stupni ochrany na Slovensku – 5. stupeň a okolité územia sú v 3. a 4. stupni ochrany. Celková dĺžka rezervácie a Klátovského ramena je viac ako 30 kilometrov a je na ploche asi 265 ha. Celé územie rezervácie je v okrese Dunajská Streda.
Projekt rieši základné problémy územia rezervácie spôsobené zmenou klímy, ako aj vplyvom využívania územia.
„Ako odznelo na stretnutí, pri riešení sme získali informácie o kvalite vody a sedimetov v ramene a tiež podmienkach prietoku vody, ktorý je narušovaný na niekoľkých miestach nepovolenými prehradeniami koryta a množstvom spadnutých stromov aj za asistencie bobrov. Významným problémom pre návrh opatrení sú vlastnícke pomery pozemkov a parciel samotného ramena a ochranného pásma. Hodnotili sme aj stav porastov v okolí ramena a výskyt inváznych druhov. Na základe poznatkov sme spracovali mnoho máp, ktoré boli na stretnutí prezentované. Terénny prieskum bol doplnený snímkovaním z dronu, ktorý prácu výrazne urýchlil,“ informoval nás prof. Ľuboš Jurík. Počas podujatia sa diskutovalo aj o čiastkových úlohách riešenia jednotlivých partnerov, keďže na projekte spolupracujú aj so zástupcami obcí, ktoré majú katastre na území prírodnej rezervácie, tiež so školami a mladými ľuďmi, žijúcimi v týchto obciach. Významnú podporu majú odborníci aj od pracovníkov Štátnej ochrany prírody v Dunajskej Strede, ktorí riadia a spravujú rezerváciu.
Z médií:
RTVS: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/19172/351548#1168