Projekt biodiverzitných univerzitných lúk prináša prvé výsledky
napísal Ing. Alica Beňová
Projekt univerzitných lúk BIO:VCEL:IN sa skladá celkovo z troch častí – základovým kameňom sú samotné plochy trvalých lúčnych spoločenstiev s osadením techniky pre monitorovací systém. Druhou časťou je nadväzujúci projekt novej univerzitnej včelnice, ktorá s témou biodiverzity úzko súvisí. Treťou, zatiaľ poslednou súčasťou mozaiky, je informačný systém - interaktívne edukačné prvky a infopanely. Plochy s celkovou výmerou 1,5 hektára sa nachádzajú pri frekventovanej trase SPU, medzi zvieracou oborou a objektom Technickej fakulty a sú verejne prístupné. Projekt biodiveritných lúk sa podaril zrealizovať vďaka získanému grantu od Nadácie Slovenskej sporiteľne v rámci grantového programu Pre budúcnosť. Výsledky projektu budú slúžiť študentom SPU na vzdelávanie, odbornej verejnosti ako demonštračná ukážková plocha s realizáciou odborných seminárov, zamestnancom a návštevníkov na obdiv a relax. Napĺňať bude teda výukové, osvetové aj výskumné ciele.
Na samom začiatku bola túžba po odpovediach na dôležité otázky, ekonomizácie prevádzky areálovej zelene, manažmentu kosieb a ekologizácie prostredia, ktoré sú dnes tak často skloňované. Jedným z dôležitých cieľov bolo zníženie ekonomických a ľudských vstupov na údržbu trávnatých plôch, a tak sme začali plochy v roku 2022 pripravovať zahájením režimu extenzívnych kosieb. Po schválení prvej časti projektu v marci 2023 sme začali pôdu intenzívne spracovávať až do finalizácie výsevov v marci. Projekt biodiverzitných lúk mal od začiatku ambíciu priniesť do areálu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity jedinečné plochy trvalých lúčnych spoločenstiev. Dnes sa môže pochváliť , že svojím zámerom, rozsahom a náplňou nemá obdobu na európskej úrovni. Pozostáva z piatich veľkých celkov, 18 rôznych zmesí, pri variabilite zakladania a diferencovaní stratégie údržby ďalej členených na 25 podcelkov. Variabilita zakladania plôch je nutným vstupom pre následný aplikovaný výskum, zhodnotenie výsledkov, overenie postupov a dokázanie pozitívneho nekosených pestrých lúčnych spoločenstiev na sídelné prostredie.
Použité boli certifikované zmesi i zmesi zostavené na mieru. Na pohyb ľudí v priestore bola vytvorená premyslená komunikačná sieť osiata tzv. bylinným trávnikom, ktorý ponúka omnoho vyššiu ekologickú stabilitu než klasický, intenzívny trávnik, a vystačí si s nižšou frekvenciou kosenia, pričom znáša zášľap. Kľúčová je biodiverzita - podpora rozmanitosti životného prostredia okolo nás, zabezpečenie koexistencie miliónov živých organizmov a ich vzájomná interakcia. Na plochy je priamo naviazaný život množstva hmyzu, opeľovačov, drobných stavovcov ale aj pôdnej mikrobioty.
Na rozdiel od intenzívnych kosených trávnikov pestré lúčne porasty aktívne zlepšujú mikroklímu prostredia. Zabezpečujú dôležité ekosystémové služby, ktoré kosený trávnik v letných mesiacoch neponúka. Ich funkcia je filtračná, hygienická, mikroklimatická, ekologická, biodiverzitná, termoregulačná, ale i estetická. Zlepšujú retenčnú schopnosť pôdy, čím sa podieľajú na hospodárení s vodou, chránia pôdu a optimalizujú jej prirodzené vlastnosti.
Pre úspešné založenie boli kľúčové správne zvolené vstupy: 1. vstupné informácie - v našom prípade fytocenologický prieskum, pedologický prieskum a konzultácie s odborníkmi, 2. dodržanie chronológie a správnej technológie agrotechnických postupov, 3. správne načasovanie zásahov. Pri zakladaní aj údržbe je rozhodujúca možnosť operatívnych vstupov, keďže v poľnohospodárskej a záhradníckej sfére často o efektivite zásahu rozhodujú dni, niekedy i hodiny.
Uvedomujeme si aktuálnu fotogenickosť plôch, prosíme však návštevníkov a obdivovateľov týchto jedinečných farebných spoločenstiev, aby nevstupovali na plochy kvôli osobným fotkám. Zašliapnuté rastliny sa už nedokážu postaviť a zostávajú tu tak nevzhľadné pošliapané chodníčky. V priestore je vytvorená sieť chodníkov na to určená. Vážme si, prosím, tento priestor a úsilie, vďaka ktorému bol vybudovaný, aby ešte dlho plnil účel a tešil ďalších ľudí.
Ing. Alica Beňová, riaditeľka Botanickej záhrady SPU
Zber dát pre výskum naviazaný na projekt BIO:VČEL:IN
Foto: M. Havran
Prípravné práce pred výsevom biodiverzitných lúk
Foto. M. Hus
Fotogaléria
Biodiverzitné lúky v plnom kvete