Primátor ocenil osobnosti mesta. Cenu si prevzala aj Katarína Potoková

napísal

Za účasti primátora mesta Nitry, členov mestského zastupiteľstva, rektorov oboch nitrianskych univerzít a predstaviteľov Nitrianskeho samosprávneho kraja sa 27. septembra v nitrianskej Synagóge uskutočnilo slávnostné odovzdávanie cien osobnostiam mesta. Medzi päticou ocenených bola aj Mgr. Katarína Potoková, ktorá si prevzala Cenu primátora mesta Nitry.

Čestné občianstvo mesta Nitry si z rúk primátora Mareka Hattasa prevzala Zuzana Rehák Štefečeková, zlatá medailistka z Letných olympijských hier v Tokiu 2020, Cenu mesta Nitry herečka Divadla Andreja Bagara v Nitre Eva Pavlíková a riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay a Cenu primátora mesta Nitry atlétka Emms Zapletalová.

Za bohatú literárnu činnosť, aktívny podiel na obohacovaní kultúrneho života mesta Nitry a za popularizáciu jeho histórie bola Cenou primátora mesta Nitry ocenená aj Mgr. Katarína Potoková, redaktorka a vedúca redaktorka dvojtýždenníka Poľnohospodár Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre v období rokov 2001 – 2011. „Katarína Potoková je už niekoľko rokov veľmi aktívnou organizátorkou, dramaturgičkou, moderátorkou  besied, prednášok, exkurzií, autorkou literárnych textov a informačných brožúr, ktoré približujú život, históriu i zvyklosti židovskej kultúry a významných osobností nášho mesta,“ odznelo pri predstavovaní laureátky, ktorá  svojím zanieteným prístupom už desaťročia prispieva k obohacovaniu kultúrneho života mesta Nitry v rámci významných a tradičných podujatí. Je tiež iniciátorkou, autorkou textov a konceptu výstavy História a tradície Židov v Nitre, ktorá od roku 2016  obohacuje priestory Synagógy, koncertnej a výstavnej siene mesta Nitry.  

„Dostala som pred chvíľou  veľa pochvál, ale musím sa priznať, že všetku prácu, ktorú som  vykonávala, som robila veľmi rada. Nebola to pre mňa práca, ale radosť,“ vyznala sa v úvode svojho vystúpenia nositeľka Ceny primátora mesta Nitry. „Bolo to aj tým, že som okolo seba vždy mala ľudí, na ktorých som sa mohla spoľahnúť a s ktorými sme si padli do oka. Nemôžem zabudnúť ani na svoju rodinu, ktorá ma vždy vo všetkých smeroch podporovala,“ dodala.  Katarína Potoková sa narodila v Galante v ortodoxnej židovskej rodine. „V čase môjho detstva a mladosti to nebolo veľmi populárne a veru, niečo som si za to aj užila,“ zaspomínala. „Som preto veľmi rada, že som sa mohla vrátiť k svojim koreňom a o tom, ako sme doma žili, môžem rozprávať dnešným mladým ľuďom, ktorí majú záujem o židovskú kultúru,“ povedala K. Potoková a zároveň vyjadrila nádej, že veľa z prednášok a textov, ktoré pripravila pre študentov, obohatí aj Nitranov a návštevníkov Nitry. „Židovská kultúra bola v Nitre odjakživa a bola veľmi bohatá vo všetkých smeroch života,“ pripomenula. „Ocenenie, ktoré som práve dostala, patrí všetkým generáciám, ktoré tu boli pred nami a ktoré vytvárali mesto Nitra. Preberám túto cenu aj za nich,“ dodala Katarína Potoková.

 

 

Ísť späť