Peter Scholc, interiérový dizajnér IKEA Bratislava, záhradný architekt, freelancer

napísal

Peter Scholc je úspešným absolventom Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva  SPU v Nitre. Zaujímalo nás, ako si spomína na študentské obdobie, na svoju alma mater a ako sa mu darí vysokoškolské vzdelanie zúročiť v praxi.

 Pán inžinier, aký odbor, respektíve študijný program, ste vyštudovali? Prečo ste si ho zvolili?  

Vyštudoval som odbor záhradná a krajinná architektúra na FZKI v rokoch 2006 - 2011. Bolo to pre mňa skutočne krásne obdobie a veľmi rád naň spomínam. Rovnako mi k srdcu prirástlo mesto Nitra a niekoľkokrát ročne ho musím navštíviť a zaspomínať si na staré časy. Nikdy nevynechám návštevu hlavnej univerzitnej budovy ako architektonického skvostu a návštevu fakulty. Už pri vstupe do areálu mám úsmev na tvári a kopec spomienok v myšlienkach. Veľmi ma teší, keď stretnem profesorov a známych. Sú to ľudia, ktorí boli mojím vzorom a v podstate všetky základné poznatky, s ktorými pracujem, mám z predmetov, ktoré viedli. Ako sa zvyčajne hovorí: „Čo sa v mladosti naučíš, neskôr akoby si našiel."

V Nitre som strávil takmer sedem rokov. Rok som bol na stáži v Prahe a rok som pracoval v realizačnej firme Terra dizajn. V roku 2013 som sa presunul do Bratislavy.

Vráťme sa ešte nachvíľku k štúdiu na univerzite. Splnilo vaše očakávania?  

Väčšina z mojich spolužiakov vrátane mňa mala určite predstavu, že si založíme ateliér a budeme „ryžovať zlato". Realita je trochu iná  :).

Základné očakávania každého študenta sú, že ho škola pripraví na pracovnú dráhu. Zo svojho pohľadu viem, že škola podá základ a vytvorí kmeň vedomostí a je na každom či ostane len pri tom alebo doplní konáre, listy a plody :).

Nerád mudrujem, ale je to tak. Väčšinu vecí, ktoré v súčasnosti viem, som si doštudoval sám, ale vždy na podnet prednášajúcich alebo po rozhovoroch s doktorandmi, ktorí zaujali danou témou na prednáškach či cvičeniach. Takže odpoveď je áno, splnilo, ale vnímam to takto až po rokoch.

Na stránke vašej fakulty som sa vo vašej krátkej vizitke dozvedela, že štúdium vás nasmerovalo do sfér kreatívneho odboru a určilo vám celoživotné zamestnanie. Pôsobíte v oblasti interiérového dizajnu, môžete nám bližšie priblížiť svoju prácu?  

Cez predmet architektúra a staviteľstvo, ktorý vyučovala doc. Ing. arch. Roberta Štěpánková, PhD., som získal záujem o architektúru a potom aj interiéry. Už počas štúdia na univerzite som začal pomáhať známym pri rekonštrukciách bytov. Bolo to aj z toho dôvodu, že som sa začal učiť program na 3D modelovanie Sketch up a potreboval som získať pracovné zručnosti. Pri výučbe boli takmer všetky tutoriály určené pre modelovanie interiérov, tak som začal takto a potom som postupne prešiel na záhrady.

Pracujem pre švédsky obchodný dom IKEA ako interiérový dizajnér. Náplň mojej práce je vytvárať kreatívne riešenia a nápady v rámci obchodného domu. Keď prídete na nákup, tak vzorové miestnosti a byty v OD sú prácou mojou a ďalších piatich kolegov. Mojou úlohou je spraviť návrh vzorovej kóje, odprezentovať si ho pred manažérskym tímom OD a potom zrealizovať. Po schválení si objednám montážnikov nábytku, maliarov, tapetárov, podlahárov a po odvedení ich práce miestnosť dodekorujem do finálneho stavu.

Mimo toho mám na starosti externé kampane a prácu s médiami. Občas k nám zavítajú redaktori z rôznych relácií a natáčame pre nich príspevky o bývaní. Pri príprave príspevkov si vždy spomeniem na prezentácie, ktoré sme prezentovali takmer na každom predmete. Nemal som to rád. Je to stres, pre niekoho menší, pre iného väčší. Časom som si však zvykol a tu je moja odpoveď na prvú časť otázky. Prezentačné zručnosti počas štúdia som o pár rokov využil aj takto.

Práca v IKEA mi zaberie osem hodín denne. Mimo návrhu interiérov pre švédsky gigant sa tejto činnosti venujem aj súkromne. Pravdaže, venujem sa aj návrhu a realizácii záhrad, ale to skôr okrajovo. Keďže v Bratislave aj množstvo väčších terás, rád sa ujmem aj takýchto návrhov. Zo záhradnej architektúry ročne navrhnem zhruba päť projektov. Väčšina projektov mimo hlavný pracovný čas je teda orientovaná na interiéry a ich realizáciu. Pomerne často je návrh balkóna alebo terasy už súčasťou návrhu bytu.

V súčasnosti je veľké množstvo trendov v bývaní. Existujú nejaké pravidlá v rámci interiérového dizajnu, ktorých sa oplatí držať?

Dôraz sa kladie na jednotlivca a na slobodu v rozhodovaní pri zariaďovaní interiéru. Trh je nastavený tak, aby si každý našiel svoj štýl a mohol sa v ňom vyjadriť. Mení sa len farebnosť. Spoločnosť Pantone každoročne určí farbu roka na nasledujúce obdobie, ktorá značne ovplyvní trh s interiérovými produktmi.

Hlavný prúd pre bežného človeka je ovplyvnený severským /škandinávskym/ štýlom, súbežne je "IN" stále industriálny štýl v rôznych prevedeniach, nájdete aj milovníkov retra a starožitností, vidieckych interiérov a zároveň veľké množstvo zástancov minimalizmu. Koľko ľudí, toľko chutí.

Hlavné pravidlá sú témou na knihu, ale ak mám poradiť, tak platí, že radšej investujte do kvalitnejších povrchov ako sú podlahy, obklady a dlažby. Je to plocha, ktorá je v priestore najviac viditeľná a silne ovplyvní celkový efekt. Dbajte na osvetlenie miestnosti. Hlavná miestnosť by mala byť osvetlená aj šiestimi zdrojmi svetiel. Len v takom prípade bude interiér vyzerať príjemne a luxusne ako z obálky časopisu.

 Na akých zaujímavých projektoch ste pracovali, či v súčasnosti pracujete?

Robil som návrh a realizácie v budovách Panorama city, pamiatkovo chránené obytné budovy v bratislavskom starom meste a projekt bytu v Sky park od Zahy Hadíd. O pár mesiacov ma čaká návrh bytu vo Vydrici pod Bratislavským hradom. Dnes som bol na obhliadke starého rodinného domu z roku 1888 na Myjave. Je v zlom technickom stave, ale teším sa, že sa ho majiteľ rozhodol opraviť a zachovať. Tu ma čaká aj záhrada :).

Čo považujete za najväčší úspech vo svojej profesionálnej kariére?

Zložitá otázka, keďže na hodnotenie úspechu má každý človek iný pohľad :). Keďže sa teraz pohybujem trochu v inej „brandži", tak sa vždy poteším, keď sa cez projekt interiéru dostanem do vydarenej stavby. Tiež ma poteší, keď sa projekt čo najviac podobá mojej vízii a zrealizuje sa k spokojnosti majiteľa.

Našli ste nejaký prienik vzájomnej spolupráce s univerzitou, so svojou fakultou?

Keď som sa počas štúdia zúčastnil na prednáškach absolventov, tak ma vždy zaujímalo ich pôsobenie v praxi v našom odbore. Neviem, či som práve ja adept na tento druh prednášky. Nezaložil som žiadnu firmu alebo ateliér, ktorý by sa venoval práve záhradnej architektúre. Ak však budete mať pocit, že viem byť v niečom nápomocný, rád prispejem :).

Čo by ste poradili študentom, ktorí chcú byť úspešní vo svojom odbore?

Najväčším prínosom pre seba ako študenta vnímam ročný pobyt v Prahe v Ateliéri A05. Keď je možnosť vycestovať, zbaľte kufre a hurá do sveta :). Ja som sa síce dostal iba do Prahy ale stálo to za to - ocitol som sa v centre diania. Riešili sme obrovské projekty, ktoré boli reálne a nie iba ako štúdia v učebni. Bolo to pre mňa fascinujúce a zároveň som sa tam veľa naučil. Mal som šťastie na príjemných ľudí, ktorí sa mi aj venovali a vzali ma na obhliadky terénu, poprípade aj na kolaudácie projektov, ktoré riešili pred mojím príchodom.

Začnite sa učiť mnohé programy, alebo aspoň ich základy, už počas štúdia. Budete mať náskok pred konkurenciou.

Z toho, čo ste povedali, mám pocit, že práca je aj vaším relaxom. Predsa však - ako relaxujete a naberáte inšpiráciu?  

Práca je skutočne mojím relaxom. Som človek, ktorý má veľké množstvo energie, stíham fungovať aj za dvoch. 😊 Súbežne popri návrhu interiérov a záhrad mám ešte dve zárobkové činnosti. Všetky sú mi zároveň aj koníčkom a spôsobom, ako si dobíjam energiu.

Rád sa rýpem v zemi. Keď je možnosť, tak si menší projekt aj zrealizujem. Podobne to platí aj pri interiéroch. V podstate potrebujem pestrosť činností a vtedy som spokojný.

Ako čerešničku na torte pestrosti činností mám minuloročné dva týždne strávené pri reštaurovaní 400-ročného stropu na Oravskom zámku. Súvisí to s mojou strednou školou.

Často ma môžete stretnúť vo fitku, rád navštevujem divadlo, kino a keď pominie súčasná situácia, tak dúfam, že sa znova dostanem k cestovaniu. Rád si zájdem na túru. Mám predsavzatie navštíviť všetky hrady, zámky a kaštiele na Slovensku :). Verte mi, mám čo robiť. Inšpiráciu čerpám od svojich kolegov, z kníh a v neposlednom rade v online svete.  

 

Foto:

Realizácia bytov v Bratislave: Dostojevského rad (1) Sky Park (2-3) a Panorama City (4).

Ísť späť