Peter Lukačovič: Tvorenie vína je umenie, filozofia, zápas o kvalitu

napísal

Na súťaži Víno SPU 2022 sa aj v tomto ročníku objavili úspešní vinári – absolventi našej univerzity. Medzi nimi je Ing. Peter Lukačovič, vedúci vinárskej výroby – hlavný technológ vinárstva Pivnica Radošina, ktoré si z tohtoročnej súťažnej prehliadky vín odnieslo Cenu rektorky za šampióna v kategórii I. – Biele suché vína za Sauvignon blanc, ročník 2021.

Úspešný vinár je absolventom Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva v študijnom odbore záhradníctvo. V radošinskej pivnici pracuje už 35 rokov.

Ako hovorí, za najväčšie firemné úspechy považuje ocenenie ich vín nielen na domácich výstavách, ale potvrdenie kvality aj v zahraničných súťažiach v Paríži, Viedni, Madride, USA či v Japonsku.

Zaujímalo nás, aký je jeho názor na vinárstvo na Slovensku a akým smerom sa podľa neho Slovensko ako vinárska krajina uberá. „Slovensko má veľký potenciál konkurovať svetu vo výrobe sviežich ovocných bielych a ružových vín, v dobrých ročníkoch vieme vyprodukovať aj krásne červené vína, porovnateľné so svetom. Máme nádherný sortiment našich domácich ,,novošľachtencov", od Ing. Doroty Pospíšilovej, ktoré môžeme ponúknuť svetu. Za všetky spomeniem odrody Devín a Dunaj, ktoré sa už plne udomácnili na našom trhu. Veľký potenciál však vidím aj v rozvoji vínnej turistiky a gastronómie, kde máme ešte veľké rezervy aj zo strany podpory štátu,“ konštatuje vinár.

Pokiaľ ide o aktuálne výzvy, ktoré stoja pred vinárstvom Pivnica Radošina, P. Lukačovič hovorí, že ich červené vína z výborného ročníka 2021 momentálne vyzrievajú v nových dubových sudoch, kde si poležia niekoľko mesiacov. „Môžeme sa potom tešiť na veľké červené vína, porovnateľné so svetom,“ teší sa hlavný technológ.

Na záver dodáva, že rád spolupracuje aj so svojou univerzitou. Študenti SPU vo vinárstve vykonávajú prax, počas ktorej sa im skúsení vinári snažia venovať a oboznamovať ich s umením výroby hrozna a vína.

„Práca vinohradníka, vinára je skutočne krásna, ale aj náročná. Je to rezať vinič v mrazoch, pracovať v letných horúčavách, na jeseň, často v blate, zachraňovať úrodu. V pivnici to nie je o popíjaní, je to práca v chlade a vlhku. Napriek tomu, keď má niekto vzťah k tejto krásnej činnosti, vždy mu ju vrelo odporúčam. Je to aj záľuba na celý život. Tvorenie vína je totiž umenie, filozofia, zápas o kvalitu, charakter tohto ušľachtilého nápoja. Víno totiž nie je iba obyčajný nápoj, je to produkt prírody, dotvorený človekom pre jeho potešenie. S vínom je spojená kultúra stolovania, pije sa pri vzácnych príležitostiach, pri stretnutiach s priateľmi, rodinou, konzumované s mierou pôsobí blahodarne na ľudský organizmus a povznáša ducha.“

 

Ísť späť