Zlaté promócie v aule oslávilo 81 absolventov FEM
napísal Renáta Chosraviová
Na Fakulte ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa 29. mája konala slávnostná Zlatá promócia absolventov prevádzkovej ekonomiky. Svoj akademický sľub si po päťdesiatich rokoch zopakovalo 81 absolventov vtedajšej Prevádzkovo-ekonomickej fakulty Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre.
Úspešné ukončenie svojho štúdia si na zlatej promócii pripomenuli absolventi z akademického roka 1975/1976. Po ukončení štúdia vyšlo do praxe 175 prevádzkových ekonómov, medzi nimi aj dlhoročná pedagogička na Fakulte ekonomiky a manažmentu SPU docentka Mária Šajbidorová. Dnešnej slávnostnej chvíle sa nedožilo 47 absolventov.
Zlaté promócie sú oslavou trvalých hodnôt, tradícií, ktoré nestrácajú na svojom význame a aktuálnosti ani po polstoročí. Do auly priniesli výnimočnú sviatočnú atmosféru pod taktovkou promótora prorektora pre vzdelávanie Milana Šimka. Pamätné diplomy si bývalí absolventi prevzali z rúk prodekanky FEM pre vzdelávanie a akreditáciu študijných programov Ivety Košovskej. Následne sa im prihovorila dekanka Elena Horská a spoločne si pripomenuli obdobie štúdia, ktoré položilo základy ich profesijného i osobného života.
„Prišli ste na pôdu Alma mater a v mysli sa vám prehráva jeden krásny film, plný zážitkov zo študentských lavíc, internátov, krúžkovíc, ročníkových zábav či letných brigád. Spomínate na tváre, mená, situácie a je toho veľmi veľa, čo si chcete povedať... V spomienkach určite zaletíte aj k tým, ktorí už nie sú medzi nami, ale boli súčasťou vašich životov a zostávajú navždy našimi absolventmi. Celý život ste sa snažili šíriť dobré meno svojej univerzity a byť prínosom pre spoločnosť. Za to vám patrí naša vďaka a úcta,“ povedala dekanka. Zároveň jubilujúcim absolventom krátko priblížila vývoj, aktuálne dianie a smerovanie Fakulty ekonomiky a manažmentu, ktorá v tomto akademickom roku oslavuje 67 rokov svojej existencie. Fakulta doteraz vychovala vyše 27-tisíc absolventov a patrí medzi najlepšie ekonomické fakulty pôsobiace na Slovensku. „Naším hlavným poslaním zostáva výchova konkurencieschopného absolventa v odbore ekonómia a manažment, ktorý nájde uplatnenie prierezovo vo všetkých odvetviach národného hospodárstva s osobitným zreteľom na pozície v potravinovej vertikále,“ povedala E. Horská.
Za absolventov vystúpila s prejavom doktorka Edita Sosnowska, rod. Zarnecká. So spolužiakmi si zaspomínala na krásne študentské časy, náročné štúdium, skúškové obdobie, pripomenula zážitky z praxí, zemiakovej brigády i zahraničných exkurzií. Poďakovala pedagógom za odovzdanie teoretických i praktických skúseností a popriala fakulte a univerzite mnoho úspechov a kvalitných odborníkov aj do budúcnosti. „O tom, že ste nás dobre pripravili do praxe svedčí, že okrem poľnohospodárstva sme sa uplatnili aj v iných sférach národného hospodárstva. Pôsobili sme na rôznych riadiacich, výkonných či akademických pozíciách na podnikovej, regionálnej, národnej i medzinárodnej úrovni. Čelili sme spoločenským, hospodárskym, politickým aj technologickým zmenám. Búrky sme zvládli a našli sme si svoje miesto a uplatnenie v živote,“ povedala E. Sosnowska.
Zlaté promócie obohatil svojím vystúpením Folklórny súbor Zobor. Na záver zaznela študentská hymna Gaudeamus igitur.
Foto: Ing. Tomáš Poláčik
