Najsevernejšia univerzita na svete je v nórskom Tromsø

napísal

The Artic University of Norway Tromsø (UiT) je najväčšia výskumná a vzdelávacia inštitúcia v severnom Nórsku a šiesta najväčšia univerzita v Nórsku. V polovici marca ju v rámci programu Erasmus+ navštívili pedagógovia z Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov - prof. Marta Habánová, doc. Miroslav Habán a Ing. Ján Gažo.

Hlavným zameraním činnosti univerzity, ako medzinárodného centra pre výskum Arktídy, je výskum polárneho svetla,  vesmírna veda, veda o rybárstve, biotechnológie, lingvistika, výskum multikultúrnych spoločnosti, predovšetkým kultúry Saamov, telemedicína a epidemiológia. Výskumné aktivity sa však neobmedzujú len na arktické štúdie. Univerzitní výskumníci pracujú na širokom spektre tém a sú uznávaní na národnej aj medzinárodnej úrovni. Od januára 2016 má univerzita šesť kampusov v severnom Nórsku, pričom hlavným kampusom je Tromsø s celkovým počtom viac ako 15-tisíc študentov.

Cieľom cesty našich pedagógov bola návšteva klimatického laboratória, ktorého vedúcou pracovníčkou je prof. Laura Jaakola. Na pracovisku sa zaoberajú výskumom zloženia a obsahu bioaktívnych látok čučoriedok (Vaccinium myrtillus L.), ako aj ďalších severských druhov drobného ovocia, ich sekundárnych metabolitov, regulácie biosyntézy, vplyvu dĺžky a kvality svetla na biosyntézu flavonoidov a cukrov v drobnom ovocí, funkčnej fenomiky pre lepšiu odolnosť voči klimatickým zmenám v severskom poľnohospodárstve, vplyvu arktických svetelných podmienok na produkciu a kvalitu plodín, vplyvu ekologických stresorov na subarktický ekosystém a ďalšie. S prof. Jaakolou a jej kolegami riešili otázky vzájomnej spolupráce pri výskume bioaktívnych látok v čučoriedkach a ich využití pri nefarmakologickej liečbe komorbidít obezity.

Ísť späť