Na univerzite vyvíjajú jedlé obaly. Nulový plastový odpad a dlhšia trvanlivosť potravín

napísal

Jedlé obaly na potraviny, ktoré priamo skonzumujeme. Nevytvoria plastový odpad, sú antimikrobiálne, predlžia čerstvosť potravín a zabezpečia ich dlhšiu trvanlivosť. A ešte aj dobre chutia. To je cieľom projektu, na ktorom pracuje projektový tím z Výskumného centra AgroBioTech SPU v Nitre a fakúlt SPU, vedený prof. Miroslavou Kačániovou.

V rámci spolupráce s výskumníkmi z Bieloruskej štátnej univerzity v Minsku pod vedením prof. Dmitrija Grinšpana a prof. Tatsiany Savitskayej sa tím z SPU v Nitre podieľa na tvorbe jedlých obalov, do ktorých by sa v budúcnosti mohli baliť poľnohospodárske produkty a samotné potraviny bez vytvárania zbytočného odpadu.

Jedlé obaly vyvinuli bieloruskí vedci na báze polysacharidov - škrobu a alginátu sodného alebo agaru tak, aby sa neroztopil a nerozpadol. Projektový tím z SPU v Nitre zabezpečuje, aby obal nepodľahol skaze, bol antimikrobiálny a prípadne aj dobre chutil.

„Našou úlohou je nájsť čo najlepšiu koncentráciu liečivých rastlín a rastlinných silíc, aby mali antimikrobiálne a antioxidačné účinky a hľadať ich nové využitie vo výrobe jedlých obalov. V tomto roku sme vytipovali také bylinky ako je skorocel, baza, ľubovník, medovka, materina dúška, lipa, žihľava, šalvia a ďalšie, pretože dokážu potraviny ochrániť pred mikroorganizmami, nepriaznivým procesom, a teda ich udržať čerstvé a zároveň dať príchuť obalom tak, aby chuť danej potraviny zostala prirodzená, zachovali sa jej prospešné látky a obaly na ňu nemali negatívny účinok. Našou úlohou je vývoj týchto prísad, ktoré potom bieloruská strana pridáva do jedlých obalov. Samozrejme, obaly sa na rôzne potraviny musia voliť účelovo, napríklad na sladkosti nepoužijeme rovnaký typ obalu ako na mäsové výrobky,“ vysvetľuje prof. Miroslava Kačániová.

V Bielorusku už v súčasnosti prebieha testovanie na trhu niektorých konkrétnych produktov ako sú cukríky, med, maslo v jedlých obaloch.

Potraviny v jedlých obaloch sú chránené voči vonkajším vplyvom, pred dotykom predajcov a ďalších ľudí ich ešte musí chrániť iný obal, napríklad z papiera. „Myslím, že využívanie jedlých obalov má veľký potenciál. Používajú sa v USA, Číne či Kanade, zatiaľ čo v Európe ich takmer nepoznáme,“ povedala vedkyňa.

Prvé testovanie na pôde SPU v Nitre už majú jedlé obaly za sebou. V spolupráci s Laboratóriom spotrebiteľského správania Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre pod vedením prof. Eleny Horskej účastníci výskumu testovali antimikrobiálne vlastnosti na orálne baktérie a senzorické vlastnosti. Napojení boli na kameru a takzvaný FaceReader, ktorý dokáže identifikovať emócie človeka. Výsledky sú zatiaľ len orientačné, ale samotné obaly pôsobili neutrálne bez vedľajších negatívnych vplyvov na chuť účastníkov.

Projekt sa bude realizovať do roku 2023, kedy by univerzity chceli spoločne požiadať aj o udelenie patentu pre európsky trh. Následne by sa jedlé obaly mohli dostať aj do praxe.

Ísť späť