Študenti by mali byť v kontakte s podnikateľskými subjektmi vo svojom odbore

napísal

Ing. Michal Abelovič, MSc., je predsedom predstavenstva Slovenského cukrovarníckeho spolku a akciovej spoločnosti Považský cukor. Ako člen Správnej rady SPU v Nitre sa aktívne podieľa na činnosti univerzity a posilňovaní jej väzieb so spoločnosťou.

„Štúdium na Technickej fakulte Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre v odbore mechanizácia poľnohospodárstva som začínal v revolučnom roku 1989, ktorý priniesol veľké politické, spoločenské a hospodárske zmeny. Tie, samozrejme, neobišli ani univerzitu a poľnohospodárstvo ako sektor, pre ktoré SPU pripravovala svojich študentov. Pre nás študentov toto obdobie prinieslo veľa nových príležitostí, nových výziev, ale i neistôt,“ hovorí M. Abelovič.

Bolo štúdium na SPU pre vás tou správnou voľbou?

Určite áno a vybral by som si ho zase. SPU v tom období rozbiehala mnohé spolupráce zo zahraničnými univerzitami. V rámci nich som absolvoval aj štúdium poľnohospodárskej ekonomiky na najstaršej škótskej Univerzite v Aberdeene. SPU vtedy založila Inštitút ekonomických štúdií s Cornell University a v rámci neho som absolvoval aj ďalšie ročné štúdium aplikovanej ekonomiky a business manažmentu. Som vďačný svojej univerzite, že mi dala veľké príležitosti študovať rôzne odbory a získať poznatky, ktoré som následne mohol uplatniť vo svojej profesionálnej kariére.

Na Slovensku sú v súčasnosti dva cukrovary, Považský cukor a.s., kde ste predsedom predstavenstva a Slovenské cukrovary, s.r.o. V uplynulých dňoch bola ukončená aktuálna cukrovarnícka kampaň 2022/2023, ktorá trvala 109 dní. Cukrovarnícky priemysel je najväčším odberateľom plynu v rámci potravinárskeho priemyslu na Slovensku, takže vašu výrobu okrem sucha výrazne ovplyvnil aj nárast cien energií. Ako hodnotíte výsledok tohtoročnej cukrovarníckej kampane po dvoch nepriaznivých sezónach?

Napriek veľkým výzvam, súvisiacich s energiami a počasím, cukrovarnícka kampaň dopadla uspokojivo. Potenciálne výpadky v dodávkach plynu vďaka celoeurópskej mobilizácii zdrojov a šetreniu našťastie nenastali a aj cukrová repa, v porovnaní s inými suchom postihnutými plodinami, ukázala veľkú odolnosť a životaschopnosť a do určitej miery sa zrevitalizovala počas priaznivej jesene.

Ako sme na Slovensku v sebestačnosti cukru?

Aj počas tejto slabšej cukrovarníckej kampane sa nakoniec na Slovensku vyrobilo asi 150-tisíc ton cukru, čím sa naplnila sebestačnosť na 90 percent. Cukor je v podstate jediná potravina, v ktorej je naša krajina dlhodobo sebestačná. Cukrová repa - cukor je aj jedna z mála funkčných kompletných potravinových vertikál, kde cukrová repa, ktorá sa vypestuje na Slovensku, sa následne spracuje v domácich cukrovaroch a väčšina vyrobeného cukru sa u nás aj spotrebuje.

Energetické vstupy sa cukrovarom minimálne zdvojnásobili, keďže výdavky na energie tvoria podstatnú časť výrobných nákladov. Ako sa to odrazí v cene cukru?

Cena cukru sa už v minulom roku čiastočne zvýšila, ďalšie zvyšovanie nepredpokladám.

Pre cukrovary sú kľúčoví pestovatelia cukrovej repy. Akými nástrojmi sú motivovaní k tomu, aby ostali pri pestovaní tejto plodiny napriek tomu, že ide o špeciálnu plodinu náročnú na výrobné náklady?

Áno, domáci pestovatelia sú pre cukrovary kľúčoví, preto je dôležité, aby mali dlhodobo zabezpečené dostatočne vysoké viazané platby a iné podporné schémy pre špeciálnu rastlinnú výrobu v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky. Tiež potrebujú aj silných odberateľov, ktorými cukrovary na Slovensku nepochybne sú.

Čo z vášho pohľadu potrebuje úspešná firma?

Dobrú stratégiu a nadšených flexibilných kolegov, aby spoločne so všetkými zainteresovanými stranami uviedli do praxe koncepty a programy. Naša stratégia je orientovaná na budúcnosť a navyše na ľudí a partnerov, ktorí využívajú svoje znalosti na vytváranie presne šitých riešení na dosiahnutie čo najlepších výsledkov. Na základe toho sme si opäť stanovili vysoké ciele pre rok 2023. S našou stratégiou založenou na troch pilieroch - excelentnosti, udržateľnosti a rastu - sa zameriavame na programy a projekty, vďaka ktorým je Považský cukor, člen skupiny Nordzucker úspešnejší. S naším tímom GoGreen napríklad naďalej pracujeme na tom, aby sme sa stali energeticky efektívnejšími a využívali nové technológie, aby bola naša výroba najneskôr do roku 2050 neutrálna z hľadiska emisií CO2. Jednou z nich by mohol byť bioplyn zo zvyškov spracovania cukrovej repy. Základom by bolo zahrnutie repných rezkov z procesu ako obnoviteľného zdroja energie do smernice o obnoviteľných zdrojoch energie na európskej úrovni. To je to, k čomu sme sa zaviazali. S našou iniciatívou Smart Beet Initiative podporujeme našich pestovateľov najnovšími zisteniami a praktickými riešeniami pre stále nové výzvy – ako je zníženie používania prípravkov na ochranu plodín. Spoločne chceme urobiť regionálne pestovanie repy ešte udržateľnejším, efektívnejším a ziskovejším.

SPU v Nitre a Považský cukor, a.s., majú podpísanú zmluvu o dlhodobej spolupráci. Ako ste spokojný s jej realizáciou?

Spoluprácu sme realizovali konkrétne s Fakultou ekonomiky a manažmentu, Technickou fakultou a Fakultou agrobiológie a potravinových zdrojov. Našou snahou je ešte viac ju rozšíriť a zaktívniť.

Čo by ste poradili študentom, ktorí chcú byť úspešní vo svojom odbore v praxi?

Z vlastných skúseností viem, že okrem zvládnutia predpísaného štúdia v danom odbore treba nadobúdať čo najviac skúseností v praxi. A to aj v zahraničí, absolvovať študijné pobyty, stáže, výmenné pobyty či letné praxe. Na to treba ovládať anglický, prípadne iný svetový jazyk. Zároveň by študenti mali byť v kontakte s podnikateľskými subjektmi vo svojom odbore, komunikovať navzájom a už počas štúdia si dopĺňať najnovšie vedomosti z praxe.

Keď vám zvýši voľný čas, ako ho využívate?

Snažím sa veľa pohybovať, hlavne bicyklovať, v zime lyžovať a v poslednom období som si obľúbil aj chôdzu s palicami - nordic walking.

 

Ísť späť