Jaroslav Michalko postúpil s projektom  BioConvert

napísal

Ing. Jaroslav Michalko, PhD., z Centra BioFood FBP, uspel v Demo Days súťaže EIT Jumpstarter 2021 a s projektom BioConvert postúpil do druhej fázy programu.

EIT Jumpstarter je európsky štartovací program pre začínajúcich inovátorov, ktorí sa chcú presadiť a naštartovať svoje podnikanie. Uchádzači mohli v tomto ročníku predkladať svoje inovatívne nápady v siedmich tematických kategóriách: EIT Health, EIT Raw Materials, EIT Food, EIT InnoEnergy, EIT Manufacturing, EIT Urban Mobility a New European Bauhaus ktoré sú podporované Európskym inštitútom pre inovácie a technológie (EIT).  

Ing. Jaroslav Michalko, PhD., z  Centra BioFood Fakulty biotechnológie a potravinárstva SPU v Nitre súťaží so svojim projektom BioConvert v kategórii New European Bauhaus. Jeho projekt je zameraný na spracovanie potravinového odpadu a jeho premenu na vysoko výživné krmivo pre hospodárske zvieratá prostredníctvom biologickej aktivity lariev muchy čiernej. Pomocou tejto sľubnej vysokoúčinnej biotechnologickej metódy je možné zhodnotiť veľké množstvo potravinového odpadu z potravinárskeho priemyslu a premeniť na cenovo dostupné krmivo s vysokým obsahom bielkovín pre farmárov. Celý proces sa uskutočňuje v kontrolovaných podmienkach v bioreaktoroch, je trvaloudržateľný a bezodpadový.  

Úlohou ďalšej fázy súťaže - Local Joint Trainings (september 2021) bude s podporou kaučov a trénerov premeniť projekt na realizovateľný obchodný plán, s ktorým bude možné uspieť v reálnom trhovom prostredí. Po prezentácii obchodného plánu pred odbornou komisiou postúpi šesť najúspešnejších tímov do európskeho finále EIT Jumpstarter, ktoré sa uskutoční v novembri a kde sa bude súťažiť o finančnú podporu vo výške až 10-tisíc eur.

Ísť späť