Guatemala - krajina rôznych vôní, farieb, chutí, fazule a sopiek

napísal

V rámci úspešného programu medzinárodnej akademickej spolupráce ERASMUS+ Svet, nástroja pre rozvoj spolupráce medzi Univerzitou San Carlos v Guatemale (USAC) a Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva (FZKI) SPU v Nitre som sa od 9. do 19. februára zúčastnila na prednáškovom pobyte. Hlavnou témou bolo ohrozenie vodných zdrojov, spôsobené prudkým rozvoj urbanizácie v tejto oblasti.

V Guatemale existuje päť inštitúcií vyššieho vzdelávania, pričom všetky sa nachádzajú v hlavom meste Guatemala. USAC je najvýznamnejšia z nich a je to jediná verejná univerzita.

Srdečnosť domácich  

Guatemala je mayské srdce centrálnej Ameriky s desiatkami historických miest. Obyvatelia – vyše 9 miliónov 700-tisíc - sú veľmi hrdí na svoje kultúrne dedičstvo, sú priateľskí a srdeční. Presvedčila som sa o tom už na samom začiatku svojho pobytu. Naše lietadlo v krajine pristálo s dva a polhodinovým meškaním a v univerzite na ubytovaní ma už nikto nečakal. A tak ma pracovníčka z oddelenia pre zahraničné vzťahy ubytovala u nich doma. A to nielen na jeden deň, ale na celý pobyt.

Životný štýl

Pôvodní obyvatelia Guatemaly sú Mayovia, ktorí sa venujú zväčša pastierstvu, žijú v horách a v dedinských usadlostiach. Je tu množstvo rôznych indiánskych kmeňov, ktoré medzi sebou celkom dobre vychádzajú. Ďalšou početnou skupinou obyvateľstva sú afroameričania a hispánska komunita. Mnohí z nich sa venujú rybolovu. Veľa ľudí sa živí tiež poľnohospodárstvom.

Každodennou základnou potravou obyvateľov je tortilla. Samozrejmosťou je všade a vo všetkých formách a odrodách prítomná fazuľa. Najskôr som z nej bola nadšená, ale postupne čoraz menej 😊.

Farby tu majú vône a vône chutia, a to doslova. Ovocie je sladšie ako med a chuťovo výrazné. Tkaniny majú všetky farebné odtiene, zloženia a kombinácie. Neprehliadnuteľné sú aj typické a pôvodné pestrofarebné odevy, do ktorých sa stále obliekajú ženy z vidieka a ktoré sa farebne odlišujú pre jednotlivé oblasti krajiny.

Podľa mojich informácií, problém, ktorý sužuje krajinu, je chudoba. Asi polovica obyvateľstva má na osobu na deň päť amerických dolárov a asi 16 percent trie extrémnu biedu s príjmom jeden dolár na osobu za deň. Aj napriek všetkému, ľudia sú veselí a usmievaví.

Príroda a pamiatky

Prírodné scenérie v krajine si jednoducho zamilujete. Pokrývajú ju nádherné dažďové pralesy i džungle. Na plantážach sa pestuje káva, kakaovník, ovocné stromy a cukrová trstina.

K najúchvatnejším zážitkom v Guatemale patrí návšteva pamiatok Mayov (Tikal a Iximche) a viacerých miest zapísaných v pamiatkach UNESCO, ako napr. Antigua a Rabinal. Jazero Atitlán je mnohými návštevníkmi právom považované za najkrajšie na svete. Súčasný stav opatrení proti ohrozeniu guatemalských vodných zdrojov, spolu s častejšie sa vyskytujúcimi prírodnými hrozbami, je z dlhodobého časového hľadiska alarmujúci. Preto som veľmi rada, že domáci odborníci, vedci a zanietení mladí ľudia prejavujú záujem o riešenie uvedených problémov vo svojej krajine. Som presvedčená, že do medzinárodnej spolupráce a ďalšieho spoločného projektu sa oplatí investovať čas a úsilie.

Univerzita a študenti

Guatemala je zaradená na 8. miesto s celosvetovo najvyšším rizikom vzniku prírodných katastrof a zároveň na 2. miesto v strednej Amerike (hneď po ostrovnom štáte Antigua a Barbuda). Výber tejto krajiny a vypracovanie spoločného Erasmus+ Svet projektu na zmiernenie negatívnych dopadov prírodných katastrof podnietili moju zvedavosť a snahu pomôcť tejto oblasti. Málo známu destináciu cestovateľov som navštívila vďaka spolupráci s najvýznamnejšou univerzitou v Guatemale - USAC. Patrí k najväčším inštitúciám vyššieho vzdelávania v strednej Amerike (s viac ako 45-tisíc študentmi), spravuje osem centier excelentnosti a dvanásť výskumných centier. Prevádzkuje dokonca aj experimentálnu čistiareň odpadových vôd, ktorú som, samozrejme, navštívila. Univerzita ponúka komplexné možnosti vzdelávania pre všetky študijné stupne a oblasti: umenie, medicína, právo, poľnohospodárstvo, veterinárstvo a mnoho ďalších.

Prednášať na USAC bol pre mňa zážitok, študenti boli veľmi vnímaví a k danej téme mali veľa otázok. Hlavne sú však motivovaní, pretože hoci je školné na univerzite iba symbolické, štúdium je nákladné kvôli drahému ubytovaniu v hlavnom meste a spojených s ním ďalších výdavkov na stravu, oblečenie a pod. Výučbu majú šesť dní v týždni, na vyučovanie chodia na rôzne zmeny. Ešte i večer vidíte, ako húfne idú do univerzity. Ako mi prezradili, ich najväčším snom je študovať v zahraniční, ideálne v Európe, ale takéto nákladné štúdium si  môžu dovoliť len máloktorí z nich.

Sopky, mikroklíma

K najčastejším prírodným katastrofám v Guatemale patria výbuchy sopky, zemetrasenia, zosuvy pôdy a hurikány. Každoročne spôsobujú veľké ekonomické škody a straty na životoch. Osobne som mala možnosť vystúpiť na aktívnu sopku Pacaya, ale aj navštíviť sopečným popolom zasypanú dedinu zo sopky Fuego. V spomínanej dedine zahynulo v júni 2018 vyše tristo obyvateľov, lebo neboli včas evakuovaní. Nedávne zosuvy pôdy na najnovšie vybudovanej diaľnici kvôli jej nesprávnej výstavbe sa, našťastie, obišli bez obetí.

Guatemala je typická aj svojou mikroklímou, ktorá je odlišná v každej oblasti. Mesto Salamá má tropickú klímu, mesto Xela má subtropické podhorské podnebie. V oboch mestách sa nachádzajú pobočky univerzity, ktoré som počas svojho prednáškového pobytu tiež navštívila a mala som tak možnosť porovnať ich výrazný klimatický rozdiel nielen v teplote, ale aj v množstve a frekvencii zrážok.

Ing. Beáta Novotná, PhD.,
Katedra krajinného inžinierstva FZKI

 

 

  • 1. Stretnutie s vyučujúcimi a študentmi na USAC v meste Guatemala  
  • 2. Výstup na sopku Pacaya s MSc. Arch. Axel Estuardo Velasquez Rayo  
  • 3. Ponuka tradičných tkanín na miestnom trhovisku  
  • 4. Kampus univerzity (USAC) v meste Guatemala  
  • 5. Exkurzia u pôvodných obyvateľov Mayov a oboznámenie sa s tradičným hospodárením v lesoch a s vodnými zdrojmi  

Snímky: archív autorky

Ísť späť