Detskú letnú univerzitu SPU ukončila promócia 37 absolventov

napísal

Slávnostnou promóciou v Aule Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa 4. júla skončila tohtoročná Detská letná univerzita (DLU). Diplom s titulom Academicus Junior si prevzalo 37 detí, ktorým prvé prázdninové dni spestrili zaujímavé aktivity v akademickom prostredí.

„Možno niektorí ste sa na začiatku netešili, že opäť budete tráviť čas v škole. Veríme však, že pri veselých aktivitách ste rýchlo zistili, aká môže byť veda zábavná. Vybrali ste si najlepší spôsob aktívneho trávenia voľného času a ním je získavanie nových poznatkov,“ prihovoril sa úspešným absolventom detskej univerzity prorektor pre vzdelávanie Milan Šimko. „Budeme radi, keď sa sem vrátite aj na ďalší ročník detskej letnej univerzity alebo o niekoľko rokov, už ako naozajstní študenti – vysokoškoláci,“ povedal prorektor.

Sľub v mene prítomných absolventov DLU predniesol Oliver Pauk.

Malými študentmi prázdninovej univerzity boli deti od ôsmich do jedenástich rokov. Počas prvého júlového týždňa absolvovali deväť aktivít z rôznych oblastí. Stali sa z nich mladí sokoliari, kynológovia, hipológovia, cestovatelia, vodiči, chovatelia, potravinári, ale aj olympionici a psychológovia.

Najmladším absolventom DLU bol takmer osemročný Oliver Solgaj. Zaujali ho všetky aktivity, tešil sa, že si našiel nových kamarátov. Keby si mohol z programu niečo zopakovať, vybral by si športový deň.

Aj desaťročný Dominik Bánovský bol na letnej univerzite prvýkrát. Veľmi sa mu páčilo v autoškole, kde si mohol zajazdiť aj na traktore. „Zaujíma ma technika a v budúcnosti by som chcel študovať na Technickej fakulte,“ povedal. Ocenil aj aktivitu vo Výskumnom centre AgroBioTech, kde si deti vyrobili banánovú a marhuľovú zmrzlinu z rastlinného mlieka a zdravé müsli.

Aj jedenásťročným absolventom - Anetke Šimkovej a Martinovi Čiefovi, ktorí letnú univerzitu absolvovali už viackrát, sa najviac páčilo v univerzitnej autoškole, kde si na vlastnej koži mohli vyskúšať jazdu ma aute, motocykle, traktore, ale aj simulátor autonehody. „Zaujal ma aj program v botanickej záhrade, kde sme si maľovali kamienky. Tiež aktivita Mladý psychológ, na ktorej som sa dozvedela, že som kreatívny, umelecký typ,“ tešila sa Anetka. Martin vyzdvihol aj aktivity vo Výskumnom centre AgroBioTech, s tým, že v budúcnosti by tam rád pracoval. Malí vysokoškoláci sa zhodli, že letná univerzita mohla byť aj dlhšia a radi by si ju zopakovali aj v budúcnosti.

Na promóciách sa zúčastnila aj prodekanka Fakulty európskych štúdií a regionálneho rozvoja Žaneta Pauková a podpredsedníčka Akademického senátu SPU v Nitre Dana Urminská.

Ísť späť