Deň kukurice v Čaklove

napísal

Na východe Slovenska, v Čaklove, sa 7. októbra uskutočnila výstava poľnohospodárskej, lesníckej a komunálnej techniky spojená s praktickými ukážkami. Deň poľa bol zameraný na spracovanie pôdy, zber a pozberovú úpravu kukurice na zrno a spojený s odborným výkladom a ukážkou hybridov kukurice. Hlavný organizátor podujatia AGRION – Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR v spolupráci s Vydavateľstvom PROFI PRESS pripravili výstavu na pozemkoch firmy Oragro.  Organizačným spolugarantom bola tradične aj Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.

Program bol naozaj bohatý. V diskusii na tému "Investície do obnovy poľnohospodárskej techniky sú dlhodobo nedostatočné", ktorú viedol Ing. Juraj Huba, vystúpil Ing. Peter Matejovič, prezident Agrionu, Ing. Ladislav Moravčík, predseda Zväzu spracovateľov a pestovateľov kukurice a Ing. Peter Schultz, predseda PD Mojmírovce a predseda Správnej rady SPU v Nitre. Nasledovali ukážky vyše stovky hybridov kukurice, ktoré komentoval Peter Hudec z Vydavateľstva Profi Press.

Odborný garant podujatia prof. Pavol Findura z Technickej fakulty SPU v Nitre informoval o vývoji a inováciách v konštrukcii strojov pre obrábanie pôdy, sejbu, hnojenie, chemickú ochranu až po zber kukurice.  

Pri praktických ukážkach techniky mali účastníci výstavy možnosť porovnávať kvalitu práce 33 súprav techniky od renomovaných výrobcov.

Ing. Oľga Urbanovičová, PhD., TF

Ísť späť