Úspešný regionálny rozvoj v praxi

napísal

Oravská Polhora je príkladom úspešného regionálneho rozvoja v praxi. Presvedčili sa o tom študenti Ústavu regionalistiky a rozvoja vidieka Fakulty európskych štúdií a regionálneho rozvoja (FEŠRR) SPU, ktorí obec navštívili v rámci prípadovej štúdie. Na čele obce stojí absolvent FEŠRR Michal Strnál. V Oravskej Polhore sa podarilo zrealizovať niekoľko kvalitných projektov, ktoré pomáhajú efektívne budovať turistickú infraštruktúru a atrakcie na vidieku. Patrí k nim aj Európske centrum gajdošskej kultúry, prvé v Strednej Európe. Postavili ho v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg s poľskou obcou Zawoja. Súčasťou stavby je dielňa na výrobu gájd, priestory na workshopy aj knižnica pre študentov muzikológie.

„Najsevernejšia obec našej krajiny na prvý pohľad nepôsobí ako miesto s tradíciou cestovného ruchu či „veľmoc“ projektov financovaných z fondov Európskej únie. Prvý dojem je však klamlivý,“ hovorí účastníčka exkurzie Ivana Vačková, študentka prvého ročníka inžinierskeho stupňa štúdia študijného programu rozvoj vidieka a vidieckeho turizmu. Zrealizované projekty v Oravskej Polhore sú výnimočné tým, že zachovávajú kontinuitu. Zároveň otvárajú nové perspektívy pre rozvoj a udržateľnosť života na vidieku.

Nová doba, nové požiadavky

Oravská Polhora sa nespolieha iba na svoju bohatú históriu a prírodné dedičstvo. Nová doba prináša nové požiadavky. „Treba reagovať na potreby ľudí, starosta v tom má jasno. Obec robia ideálnym miestom pre život obyvateľov a návštevníkov aj úspešne zrealizované projekty z Európskej únie. Patrí k nim CoWorkingové centrum či pumptracková dráha. Lákajú aj moderné priestory fitness centra, chodník cez rašelinisko Slaná voda či prírodné kúpalisko, kde sa dá cez zimu dá otužovať,” doplnila I. Vačková.

Foto:

1. Chodník cez rašelinisko

2. Prírodné kúpalisko v Oravskej Polhore

3. Rašelinisko

 

Ísť späť