Agrofilm 2023: Cenu rektorky SPU v Nitre získal maďarský dokument

napísal

Cenu rektorky Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre na medzinárodnom filmovom festivale Agrofilm 2023 získali maďarskí tvorcovia. Hlavná festivalová cena putovala do Lotyšska. Do 39. ročníka Agrofilmu, ktorý sa konal od 2. do 7. októbra v Národnom poľnohospodárskom a potravinárskom centre v Lužiankach pri Nitre, tvorcovia prihlásili deväťdesiat filmov z dvadsiatich dvoch krajín sveta. Medzinárodná porota udelila spolu štrnásť ocenení tvorcom z dvanástich krajín, za ich neobyčajné spracovanie tém z oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, lesníctva a iných príbuzných tém. Ocenení filmári, ale aj verejnosť, sa mohli stretnúť 6. októbra v multikine Mlyny Cinemas v Nitre a zažiť jedinečnú atmosféru odovzdávania ocenení spolu s hudobnou tvorbou ambasádorky festivalu Dominiky Titkovej & Friends.

Hlavnú cenu festivalu získal lotyšský dokument režiséra Ivarsa Seleskisa Krajina, ktorý prezentuje prostredníctvom piatich rodín vidiecky život počas celého roka. Ich návrat ku koreňom, k hospodáreniu otvára množstvo otázok o budúcnosti poľnohospodárstva.

Tento rok bolo do Agrofilmu prihlásených niekoľko kvalitných maďarských dokumentov. Práve jeden z nich „Pôda = Život“ získal Cenu rektorky Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Dokument predstavuje veľmi aktuálny problém degradácie pôdy, ale hlavne prináša aj riešenia v podobe znalostného, na pôdu zameraného, klimaticky uvedomelého a udržateľného poľnohospodárstva. Cenu maďarským tvorcom v mene rektorky SPU odovzdala prorektorka pre strategický rozvoj a internacionalizáciu Lucia Palšová.

SPU v Nitre je už tradičným partnerom festivalu, záujemcovia si mohli pozrieť vybrané filmy v rámci premietania aj na Fakulte ekonomiky a manažmentu. Posledný premietací deň festivalu bude zajtra, v sobotu 7. októbra, počas ktorého môžu diváci v kinosále Mlyny Cinemas v Nitre od 15.00 do 18.00 hodiny vidieť aj niekoľko ocenených filmov. V sobotu od 21.00 h bude aj online premietanie prostredníctvom www.agrofilm.sk.

 

Ísť späť