Agrofilm 2022: Cenu rektorky SPU v Nitre získal nemecký film

napísal

Cena rektorky Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre medzinárodného filmového festivalu Agrofilm 2022 putuje nemeckým tvorcom. Hlavná cena zostáva na Slovensku.

Tohtoročný 38. ročník Agrofilmu prebiehal od 3. do 8. októbra. Tvorcovia do festivalu prihlásili 91 filmov z 24 krajín z celého sveta. Najviac filmov bolo zastúpených zo Slovenska, Česka, Nemecka, tento rok však bohato prispeli aj filmári z USA a Veľkej Británie, ale napríklad aj z Haiti, Peru, Indie, Iránu či Konga. Do hlavnej súťaže postúpilo 34 filmov.

Medzinárodná porota udelila spolu 14 ocenení tvorcom z 8 krajín. Ocenení filmári, ale aj verejnosť, sa mohli osobne stretnúť 7. októbra v multikine Mlyny Cinemas v Nitre a zažiť jedinečnú atmosféru odovzdávania ocenení spolu s hudobnou tvorbou ambasádorky festivalu Zuzany Smatanovej a jej kapely.

Hlavnú cenu festivalu získal po dlhých rokoch slovenský film režiséra Jakuba Šípoša Sny, drina a pandémia. Ide o portrét piatich mladých podnikateľov, ktorí si žijú svoj sen, napĺňajú ho prácou a môže za to aj pandémia. Produkujú aj konzumujú lokálne, myslia udržateľne a sú inšpiráciou pre ostatných ľudí.

Muž, ktorý zachraňuje včely medonosné v indických mestách od roku 2013 inšpiroval indického režiséra Bidita Roya. Ten vytvoril film Včelí záchranca a teraz získava vo svete jedno ocenenie za druhým. Z Nitry si odnáša Cenu prezidenta Agrofilmu.

Už tradične silné zastúpenie medzi víťazmi majú nemecké filmy. Tak, ako minulý rok, aj tento si Cenu rektorky Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre odniesla snímka práve nemeckých tvorcov. V dokumente Re: Talianske olivovníky v ohrození upozorňujú na pustošenie olivových sadov v južnom Taliansku baktériou Xylella. Farmári sa boja o svoje živobytie a obávajú sa devastácie najkrajších oblastí tohto poľnohospodárskeho kraja. Autor filmu Lutz Gregor pozdravil účastníkov slávnostného odovzdávania cien prostredníctvom videosnímky, cena mu bude odovzdaná diplomatickou cestou.

Režisérka Delia Ackerman získala Cenu za réžiu za svoj film Hatun Phaqcha – liečivá zem, ktorý sa odohráva v Peru, krajine superpotravín. Ukazuje na dôležitosť uchovávania a pestovania tradičných potravín v záujme zdravia jej obyvateľstva a tiež ochrany klímy.


Sloboda a úspechy dedinčanov z brazílskej osady oslovili režisérku Patriciu Moll, ktorá vytvorila dokument Dve rieky – Kakao a sloboda. Porota Agrofilmu ho ocenila Cenou FAO. „Vždy, keď si budeme vychutnávať kakao a čokoládu, mali by sme si spomenúť na týchto šikovných ľudí niekde v Južnej Amerike,“ hovoria tvorcovia festivalu.

Na snímkach:

Jakub Šípoš pri preberaní Hlavnej ceny Agrofilmu 2022

Nemecký režisér Lutz Gregor počas pozdravného videozáznamu

 

Ísť späť