Téma

Príjemné zážitky, ochutnávky medových produktov aj tvorivé dielne ponúkol festival včelích a regionálnych produktov Medokvet. Do Parku Botanickej záhrady Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre prilákal v sobotu 30. septembra stovky návštevníkov.

Botanická záhrada Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre ožije 30. septembra podujatím Medokvet. Na festivale včelích a regionálnych produktov sa predstaví viac ako 30 vystavovateľov, vrátane odborníkov SPU, ale i remeselníkov a umelcov.

Na Ústave biotechnológie Fakulty biotechnológie a potravinárstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre si 14. septembra pripravili zaujímavý teambuilding. Pracovníci ústavu sa zúčastnili na Akreditovanom školení z poskytovania prvej pomoci, ktoré viedla profesionálna záchranárka z Rescue Academy Ľubica Ďurišová.

Inovatívne nápady študentov SPU v Nitre, ktoré vzišli z inkubačného programu Design Thinking, majú šancu uspieť aj v praxi. Sériu workshopov v coworkingovom centre univerzity zorganizovalo Kreatívne centrum SPU.

Systém podpory sociálneho poľnohospodárstva na Slovensku je ešte len v začiatkoch. V súčasnosti je v našej krajine registrovaných 550 sociálnych podnikov. Z nich päťdesiat má v predmete svojej činnosti sociálne poľnohospodárstvo, reálne ho však ako hlavnú činnosť vykonáva len asi tridsať subjektov.

Rozhovor

Slovenská poľnohospodárska univerzitu v Nitre pripravuje v novom akademickom roku mnohé významné projekty a investície, otvorí napríklad nové Envirocentrum a dobuduje Kreatívne centrum.

Prezidentom basketbalového klubu BK Slávia SPU Nitra je Pavol Findura, pedagóg – profesor pôsobiaci na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite.

SPU vysiela verejnosti signál, že jej záleží aj na športe. Hlavným oporným bodom účasti nitrianskych basketbalistov v extralige je dominantná podpora Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, na čom má najväčšiu zásluhu rektorka Klaudia Halászová.

Fakulta biotechnológie a potravinárstva (FBP) Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre úspešne zorganizovala šesť ročníkov intenzívnej mesačnej letnej školy Viva La Science pre vysokoškolských študentov biológie a biotechnológií. Budúci rok pripraví v rámci nového projektu letnú školu pre stredoškolákov.

Absolventi

Spoločnosť Kramp je lídrom v oblasti veľkoobchodu s náhradnými dielcami pre poľnohospodárov v Európe. Obchodným zástupcom pre zákazníkov na západnom a strednom Slovensku je mladý a ambiciózny muž, úspešný absolvent Technickej fakulty SPU v Nitre Ondrej Gróf.

Ivan, Michal a Benjamín sú kamaráti. Spojilo ich štúdium na nitrianskej univerzite a vzťah k poľnohospodárskej technike. Ani jeden z nich si nepamätá, kedy sedel prvý raz v traktore.

Ing. Michal Abelovič, MSc., je predsedom predstavenstva Slovenského cukrovarníckeho spolku a akciovej spoločnosti Považský cukor. Ako člen Správnej rady SPU v Nitre sa aktívne podieľa na činnosti univerzity.

Projekty

Český časopis Bazén & Sauna, ktorý prináša technologické novinky v oblasti technológie bazénov, solárií, vodoliečebných zariadení a pod., v aktuálnom čísle priniesol článok Bazén SPU bude otvorený na jeseň. Článok prinášame v plnom znení. Zdroj: www.bazen-sauna.cz

 

Výmena skúsenosti, posilňovanie vzájomných väzieb a spolupráce v oblasti transferu technológií a duševného vlastníctva bolo cieľom podujatia TT Connections, ktoré sa konalo 5. septembra na pôde centra Hidepark Nitra.

Traja odborníci Fakulty biotechnológie a potravinárstva (FBP) Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre absolvovali v júli týždennú Erasmus mobilitu na Biotechnickej fakulte Univerzity Montenegro v Podgorici, hlavnom meste Čiernej Hory.

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre získala finančné zdroje na pokračovanie aktivít vo svojej aliancii INVEST (INnoVations of REgional Sustainability: European UniversiTy Alliance).

Aktuálne

Vo štvrtok 5. októbra sa v obci Vyšný Žipov v okrese Vranov nad Topľou uskutoční najväčšia prehliadka poľnohospodárskej techniky v pracovnom nasadení na východnom Slovensku v tomto roku.

Druhý septembrový týždeň každoročne patrí futbalovému turnaju troch univerzít, aby športom potvrdili svoju spolupatričnosť a súťažili o vzácnu trofej - Putovný pohár rektora.

Pracovníci Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nite sa už tradične zapojili do Chovateľského dňa ošípaných.

Výskumníci Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa prezentovali na piatom ročníku najväčšej technologickej konferencie a veľtrhu u nás Slovakia Tech Forum-Expo 2023.