Téma

Pätnásť seniorov a ich vnúčat si počas prvých štyroch júlových dní rozširuje obzory svojich poznatkov na Medzigeneračnej letnej univerzite - GENERA.

Projekt univerzitných lúk BIO:VCEL:IN pokračuje ďalšou etapou, v rámci ktorej sa v najbližších týždňoch vybuduje ukážková včelnica ako demonštrácia nevyhnutnosti hmyzu v kolobehu života.

Priblížiť význam ochrany biodiverzity zážitkovou formou bolo cieľom edukačného workshopu Svet fauny, ktorý sa konal 22. a 23. júna.

Rozhovor

Začiatok leta sa na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre niesol v „duchu oskoruše“. O tom, prečo je jarabina oskorušová taká zaujímavá, že si zaslúžila monotematickú konferenciu, sme hovorili s odborným asistentom Ústavu krajinnej architektúry Ing. Ladislavom Bakayom, PhD.

Technická fakulta SPU v Nitre patrí k najlepším technickým fakultám na Slovensku. O tom, aké aktuálne výskumné témy v súčasnosti riešia na fakulte, sme hovorili s prodekankou docentkou Vlastou Vozárovou.

Rektorka Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Klaudia Halászová hovorí v rozhovore o tom, akými zmenami prešla SPU v posledných rokoch, ale aj o aktuálnych projektoch a plánoch univerzity na ďalšie obdobie.

Obezita je nazývaná epidémiou 21. storočia. Je závažným metabolickým ochorením, pre ktoré typické zvýšené ukladanie telesného tuku v rôznych častiach tela.

Absolventi

Koncom júna, 27. 6., sa konalo stretnutie prvých absolventov Prevádzkovo ekonomickej fakulty Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre, dnes Fakulty ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity.

Koncom mája sa konalo stretnutie prvých absolventov Mechanizačnej fakulty Vysokej školy poľnohospodárskej, dnes Technickej fakulty SPU. Po 50. rokoch od úspešného ukončenia štúdia sa zišlo 33 absolventov.

Ing. Dominika Zvercová, PhD., je úspešná absolventka študijného programu výživa ľudí na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. V súčasnosti pracuje ako nutričná terapeutka v SPA Aphrodite Rajecké Teplice.

V aule SPU sa 17. mája konala slávnostná zlatá promócia absolventov Agronomickej fakulty Vysokej školy poľnohospodárskej, dnes Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Projekty

EURAXESS kontaktné centrum SPU v Nitre pripravilo ďalší seminár EURAXESS integračné služby pre zabezpečenie kvality pobytu zahraničných výskumníkov a doktorandov.

Vytvoriť inkluzívne medzinárodné univerzitné prostredie pre zahraničných výskumníkov, pedagógov a študentov na pôde Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

V Kongresovom centre SPU v  ŠD A. Bernoláka sa 25. júna konal seminár k podpore integrovaného územného rozvoja, ktorý zorganizovalo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie - Regionálne centrum Nitra.

Prezentácia a diseminácia výsledkov dosiahnutých počas jednotlivých fáz projektu DETECT! bola náplňou záverečného stretnutia predstaviteľov všetkých partnerských inštitúcií projektu, ktoré sa konalo 22. až 24. mája v Prahe.

V dňoch 14. – 16. mája 2024 sa v talianskej Bologni konal EIT HEI Initiative Sensemaking Workshop with Cohort 3 Projects.

Aktuálne

Vyše 60 zástupcov slovenských a kórejských vysokých škôl sa stretlo koncom uplynulého týždňa v Bratislave  na konferencii, ktorú zorganizovalo Ministerstvo školstva výskumu, vývoja a mládeže SR.

Slávnostnou promóciou v Aule SPU v Nitre sa 4. júla skončila tohtoročná Detská letná univerzita. Diplom si prevzalo 37 detí, ktorým prvé prázdninové dni spestrili zaujímavé aktivity v akademickom prostredí.

Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre 1. júla otvorila až dve letné univerzity, obe potrvajú do 4. júla.