Recenzia: Bioenergetika

napísal

Vo Vydavateľstve SPU v Nitre vyšla koncom minulého roka publikácia Bioenergetika autorov Juraja Magu a Jána Jobbágyho z Technickej fakulty.  

Ako v úvode píšu, objavovanie, výroba a trvalo udržateľné využívanie obnoviteľných zdrojov je oveľa zložitejším problémom než len uspokojovanie energetických potrieb ľudstva. Výroba a využívanie energie sa uskutočňuje súčasne na niekoľkých úrovniach a to na miestnych, regionálnych, národných a globálnych energetických systémoch.

„Bioenergia, ktorá je podstatnou súčasťou systémov obnoviteľnej energie, je sama o sebe rôznorodá a úzko spojená s poľnohospodárstvom , lesným hospodárstvom, čistením odpadových vôd, energetickým využívaním tuhého odpadu, priemyslom i službami, ktoré produkujú organicky kompostovateľný odpad, a tak spolu tvoria podstatnú časť antropogénnych ekocyklov. Šírenie výroby biomasy, najmä energetických plodín, však nevyhnutne vyvoláva konflikt medzi produkciou potravín a výrobou biomasy, ktoré možno vyriešiť iba vytvorením komplexných systémov obnoviteľnej energie, kde bioenergia môže byť hlavnou zložkou, ale nie jediným zdrojom energie. Vyskytuje sa spolu s geotermálnou energiou, solárnymi panelmi, veternými turbínami, vodnými elektrárňami a špičkovými zariadeniami na spaľovanie odpadu. Prepojenie systémov výroby energie z obnoviteľných zdrojov vidieckeho hospodárstva založených na ekologických cykloch medzi sebou a rôznymi hospodárskymi činnosťami v jednom systéme môže byť dokonca kľúčom k vyriešeniu „energetického trilému“ v oblasti potravín, energie a životného prostredia, v ktorej potravinová bezpečnosť, energetická bezpečnosť a zmierňovanie klimatických zmien vyžadujú rôzny prístup k využitiu pôdy,“ uvádzajú autori.   

Bioenergia zohráva dôležitú úlohu v obehovom hospodárstve, ktoré podporuje trvalo udržateľnú spoločnosť, ktorej základnou koncepciou v oblasti environmentálnej vedy je trvalo udržateľné využívanie obnoviteľných zdrojov energie, systém s nulovým odpadom.

„Pri využívaní obnoviteľných zdrojov je dôležité zohľadniť zásadu plurality, ktorá si vyžaduje doplnkové využívanie týchto druhov energie nielen z dôvodov ekonomických, ale aj z dôvodov environmentálnej a energetickej bezpečnosti,“ konštatujú odborníci.

Publikácia je rozdelená do deviatich kapitol. Úvodné sa zaoberajú prírodnou energiou a biomasou, zdrojmi poľnohospodárskej biomasy, ďalšie zase konverziou biomasy na energetické účely, palivám z biomasy (kvapalné, plynné). Odbornú tematiku ukončuje kapitola zameraná na problematiku výroby energie z biomasy.

Vyše 200-stranová publikácia je vhodne doplnená obrázkami a tabuľkami.         

Ísť späť