Putovná konferencia na pomoc včelám šťastne ukončila svoju púť

napísal

Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti FAPZ SPU v Nitre inicioval v rámci v rámci medzinárodnej siete AgroBioNet edukačný medzinárodný projekt SaveBees - Zachráňme ohrozené včely a opeľovače pre zlepšenie výživy, zdravia a kvality života. Realizácia prebiehala prostredníctvom výskumných, vzdelávacích a rozvojových aktivít, transferu poznatkov formou publikačných aktivít a organizovaním medzinárodných konferencií.

Realizáciu projektu finančne podporil Medzinárodný vyšehradský fond schválením finančného grantu. Koordinátorom projektu bol doc. Ing. Ján Brindza, CSc.. Projekt sa realizoval v spolupráci s dvanástimi výskumnými a vzdelávacími inštitúciami, podieľalo sa na ňom šesť projektových partnerov, štyria národní koordinátori a viac ako 70 expertov z Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Arménska, Moldavska, Srbska a Slovenska.

Cieľom konferencie bolo vytvorenie intelektuálnych a inštitucionálnych kapacít na medzinárodnej  platforme  pre zvyšovanie vzdelávania a  poradenstva  profesionálnych a začínajúcich včelárov, rozširovanie poznatkov verejnosti pre záchranu udržateľného využívania ohrozených opeľovačov, včiel, včelích produktov a ich služieb s cieľom zlepšiť výživu, zdravie a kvalitu života. Základnou aktivitou v projekte bola príprava a zorganizovanie štyroch samostatných, tematicky orientovaných sekcií v rámci jednej konferencie.

Prvú odbornú sekciu s názvom Zber, hodnotenie a využívanie včelích peľových obnôžok a pergy zorganizoval Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti a Slovenský zväz včelárov 13. septembra 2019,  druhá odborná sekcia, orientovaná na ekológiu a zdravotný stav včiel, sa uskutočnila 5. novembra 2019 v Kišineve, Moldavsku, v koordinácii s tamojším Inštitútom genetiky, fyziológie a rastlinnej výroby, tretia sekcia zameraná na problematiku apiterapie sa uskutočnila 28. februára 2020 v Kyjeve v spolupráci s Národnou univerzitou prírodných a environmentálnych vied. Celkovo sa na troch podujatiach zúčastnilo 410 včelárov a ostatných hostí a odznelo 42 tematicky orientovaných prednášok.

Konferencia zo štvrtej sekcie k problematike využitia včelích produktov vo výžive človeka sa pôvodne mala uskutočniť 20. mája 2020 v Jerevane, priamo na Medzinárodný deň včiel. Z dôvodu pandemickej situácie sa presunula na 30. novembra. Do online prenosu sa pripojilo sa 326 účastníkov z trinástich krajín sveta a odznelo sedemnásť odborných prednášok.

Okrem  série prednášok a štyroch špecializovaných sekcií pripravili autori projektu jedenásť odborných monografií z vybraných aktuálnych problémov včelárstva, ktoré budú prezentované na webovej stránke projektu. Na príprave prednášok a odborných monografii sa aktívne autorsky podieľalo vyše 70 výskumných pracovníkov z ôsmich krajín. Všetky vytvorené produkty bude možné aktívne využívať pre vzdelávanie včelárskej verejnosti aj po ukončení projektu. Sú k dispozícii na webovej stránke projektu: Knižnica | bee-educa.uniag.sk.

Realizované projektové aktivity dôstojne a účelne naplnili ciele medzinárodného projektu. Dôkazom toho je, že  vytvorené intelektuálne a inštitucionálne kapacity na medzinárodnej úrovni ako aj na národných úrovniach projektových partnerov pomohli vytvoriť zázemie pre  aktívnejšie zvyšovanie vzdelávania a poradenstva  profesionálnych a začínajúcich včelárov, rozširovanie poznatkov verejnosti pre záchranu udržateľného využívania ohrozených opeľovačov, včiel, včelích produktov a ich služieb, pre zlepšenie výživy, zdravia a kvality života. Medzinárodný projekt bol 30. novembra 2020 oficiálne ukončený.

 

Mgr. Olga Grygorieva, PhD.

 

 

V rámci riešenia projektu pripravili autorské kolektívy z rôznych krajín jedenásť odborných monografií pre vzdelávacie účely včelárskej verejnosti

 

 

Ísť späť