Dobrovoľníci sa zapojili do údržby Botanickej záhrady i areálu SPU

napísal

V Botanickej záhrade a v areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre prebieha od 20. do 24. mája Týždeň dobrovoľníctva. Zapojilo sa do neho 50 dobrovoľníkov z firiem Nitrianskeho regiónu. Pomocnú ruku podalo aj 18 žiakov zo Základnej školy Fatranská.

„Dobrovoľníci nám pomáhajú s údržbou a úpravou zelene v botanickej záhrade i pred aulou, mulčovaním a odburiňovaním záhonov, dosádzaním nových rastlín, ale napríklad aj s odvozom bioodpadu či náterom pevných prvkov, altánku v parku, lavičiek, novej drevenej záhradnej stavby, ktorá bude osadená v parku. Sme im za to vďační,“ povedala riaditeľka Botanickej záhrady SPU Alica Beňová.

V skleníku botanickej záhrady pomáhalo s náterom záhradnej stavby päť pracovníčok firmy Ledvance. Ako sa vyjadrila účtovníčka Júlia Štift a pracovníčka zákazníckeho servisu Helena Pappová, ich spoločnosť má bohatú tradíciu dobrovoľníctva. „Vždy sa tešíme, keď môžeme pomôcť a s radosťou  prídeme do botanickej záhrady aj nabudúce,“ povedala pani Júlia. Všetky kolegyne ocenili aktivity univerzity zamerané na udržateľnosť.  

Siedmakov zo ZŠ Fatranská sme spolu s triednou učiteľkou Miroslavou Dvončovou zastihli pri dosádzaní nových záhonov okolo pergoly a nových rastlín v permakultúrnej záhrade. Ako učiteľka skonštatovala, žiakov sa snažia hravou formou zapájať do dobrovoľníckych aktivít. Spolužiaci si veselo navzájom pomáhali. Richard Pavlovič prezradil, že v botanickej záhrade je prvýkrát a milo ho prekvapila. „Je tu krásne, som rád, že som prišiel," povedal. Siedmačka Lili Palšová chodí do botanickej záhrady pravidelne. Aj s vysádzaním rastliniek už má skúsenosti, keďže občas pomáha starej mame v záhradke. „Tento priestor poznám a už teraz sa teším, keď sa sem vrátim a nájdem krásne vyrastené rastliny, ktoré som vlastnoručne vysadila,“ povedala, s tým, že nenechá si ujsť ani blížiaci sa festival Medokvet v Botanickej záhrade SPU.

Týždeň dobrovoľníctva v Nitrianskeho kraji organizuje Nitrianske centrum dobrovoľníctva v spolupráci s Platformou dobrovoľníckych centier a organizácií.

Ísť späť