Deň otvorených dverí FS Zobor prilákal priaznivcov folklóru

napísal

Folklórny súbor (FS) Zobor zorganizoval 22. apríla v spoločenskej sále Študentského domova Mladosť Deň otvorených dverí. Záujemcovia o tradičnú ľudovú kultúru mali možnosť nahliadnuť do zákulisia súboru v rámci Nitrianskych univerzitných dní. Ako informovala tanečná pedagogička FS Zobor Zuzana Gašpieriková, pre návštevníkov pripravili prehliadku všetkých zložiek súboru – hudobnej, tanečnej a speváckej. Program priniesol aj ukážku krojov a krojových súčastí.

„Priblížili sme skúšku programu, s ktorým sa budeme prezentovať v sezóne 2024. Pripravovaný program stále nacvičujeme, predstavíme v ňom regióny z okolia Nitry, Tekova, Gemera Horehronia a Liptova. Prvé vystúpenie budeme mať na Kapušianskych folklórnych dňoch 15. júna v Kapušanoch pri Prešove,“ uviedla Z. Gašpieriková. Predtým FS Zobor zorganizuje verejnú generálku, kde si návštevníci budú môcť pozrieť kompletný 70-minútový program v jeho finálnej podobe. Dátum a čas sa naši priaznivci dozvedia zo sociálnych sietí, dodala Gašpieriková. Tento rok sa FS súbor zúčastní aj na festivale Akademický Zvolen.

Na Deň otvorených dverí FS Zobor zavítalo vyše 30 účastníkov, najmä študentov SPU a UKF. Študentky 1. ročníka SPU Mary z Námestova a Veronika z Košíc sa prišli pozrieť, ako prebieha nácvik, a najmä podporiť kamaráta, ktorý je členom FS Zobor. Gregor z Prešova zase prezradil, že sa tešil na DOD, lebo je nadšencom folklóru. Študentka UKF Natália (foto č. 4) sa podelila o svoje dojmy z prezentácie nácviku programu. „Najviac sa mi páčil spev jednej zo zoboristiek, ale aj jedno rytmické tanečné číslo. Ten spev a tanec s hudobným podmazom boli nádherné,“ povedala Natália. „Sme radi, že naše vystúpenie vyvolalo pozitívne pocity, emócie, tie nikto nevypne,“ tešila sa zo skvelého výkonu svojich zverencov Z. Gašpieriková.

FS Zobor bol založený v roku 1956 ako Súbor tancov a piesní, aktuálne má vyše 50 členov.

 

 

Video: Študentské mediálne centrum SPU    

Ísť späť