Črtajú sa nové spolupráce SPU s univerzitami z Ománu, Južnej Kórey či Nového Zélandu

napísal

Nové bilaterálne spolupráce sa podarilo dohodnúť na medzinárodnej konferencii a veľtrhu vzdelávania NAFSA 2024 v New Orleans v USA.

Zástupcovia Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa na tomto svetovom podujatí s viac ako 10-tisíc účastníkmi z celého sveta zúčastnili v dňoch 28. - 31. mája. Intenzívne rokovania priniesli dohody o pripravovanej novej spolupráci, ale aj prehĺbení existujúcej spolupráce s desiatimi univerzitami z rôznych kútov sveta. Účasť slovenskej delegácie na NAFSA 2024 zastrešovalo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a financovaná bola z projektu podporeného z Plánu obnovy a odolnosti SR. SPU na podujatí reprezentovali profesorka Adriana Kolesárová a magister Vladislav Valach.

Na príprave spoločného memoranda o porozumení a spolupráci na úrovni Výskumného centra AgroBioTech sa podarilo dohodnúť so Sultan Quaboos University v Ománe. Výmeny v rámci programu Erasmus + sa podarilo dohodnúť s juhokórejskou Gyeongsang National University, peruánskou National University of Barranca a novozélandskou University of Waikato. V prípade UC Central University v Kostarike, University of Hong Kong a Federal University of Pelotas v Brazílii je okrem spoločného memoranda a Erasmus + výmen plánovaná aj spolupráca na úrovni Výskumného centra AgroBiotech. S novozélandskou Massey University je tiež plánovaná spolupráca na projektoch Horizon Europe. S Burdur Mehmet Akif Ersoy University v Turecku bude SPU spolupracovať v oblasti vývoja jedlých obalov. Rozšírenie existujúcej bilaterálnej spolupráce sa podarilo dohodnúť s francúzskou univerzitou L´Ecole Superieure Des Agricultures.

Podujatie NAFSA 2024 výrazne prispelo k podpore internacionalizácie SPU. „Prínos vidíme najmä v rozšírení existujúcich a vzniku nových partnerstiev. Spolupráca bude mať charakter vedeckovýskumných aktivít prostredníctvom Výskumného centra AgroBioTech či jednotlivých súčastí univerzity, taktiež širšej bilaterálnej spolupráce, mobilitnej spolupráce, ale aj spoločných publikačných či iných aktivít,“ uviedol riaditeľ Kancelárie zahraničných vzťahov a medzinárodných vzdelávacích programov SPU Vladislav Valach.

Ísť späť