R. NÁDASKÝ: SPU ide dobrým smerom, kladie dôraz na prepojenie teórie s praxou

napísal

Ing. Rufolf Nádaský, PhD., je úspešným manažérom Poľnohospodárskeho družstva (PD) Špačince, ktoré patrí k špičkovým európskym producentom tvrdej pšenice a kvalitného hovädzieho mäsa. Zanietený chovateľ dobytka sa zaoberá vplyvom šľachtenia dobytka na kvalitu mäsa a zo svojho podniku urobil najlepšie hospodáriace družstvo na Slovensku za rok 2021 (Top Agro Slovensko). Kvalitné základy pre jeho celoživotnú prácu mu dalo inžinierske štúdium v odbore rastlinnej výroby na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov, po ktorom absolvoval na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre aj doktorandské štúdium.

Patríte k odborníkom, ktorí svoje vysokoškolské vzdelanie úspešne uplatnili v praxi. Čo pre vás znamenalo štúdium na SPU v Nitre?

Univerzita mi dala podstatu, základ, pripravila ma na profesionálny rast. Získal som cenné poznatky, ktoré som sa počas ďalších rokov snažil iba vyšperkovať a zdokonaliť. Na to, aby bol manažér úspešný a efektívny, je, samozrejme, nevyhnutné neustále vzdelávanie.

Manažujete špačinské družstvo, ktoré predtým viedol váš otec. Je vo vašom DNA zakódovaná láska k prírode, blízky vzťah k poľnohospodárskej výrobe?

Za vzťah k poľnohospodárskej výrobe, zvieratkám a celkovo k prírode vďačím nielen môjmu otcovi, ale aj môjmu starému otcovi. Bol vášnivý chovateľ, ale aj dobrý rozprávač a ako deti nás často zabával rôznymi veselými historkami o tom, ako kupoval a choval dobytok ešte ako súkromne hospodáriaci roľník. Tu kdesi sa začal rodiť môj vzťah k prírode, k zvieratám. Aj moje prázdniny bývali na družstve. Dodnes s hrdosťou hovorím, že som bol prázdninový družstevník.

 

Univerzita mi dala podstatu, základ, pripravila ma na profesionálny rast. Získal som cenné poznatky, ktoré som sa počas ďalších rokov snažil iba vyšperkovať a zdokonaliť.“

 

Ako dlho pôsobíte v poľnohospodárskej výrobe? Hoci ste vyštudovaný agronóm, vašou srdcovkou sa stala skôr živočíšna výroba...

V poľnohospodárskej výrobe pôsobím už 48 rokov. Počas svojej praxe som sa vyprofiloval v oblasti živočíšnej výroby, ktorá sa stala aj mojou záľubou. Komplexný poľnohospodársky podnik si bez nej neviem predstaviť. Už dlhšie obdobie sa intenzívne venujem nákupu a predaju odstavených býkov.

Špecifikom PD Špačince neďaleko Trnavy je silný chov výkrmového hovädzieho dobytka, zameriavate sa aj na rastlinnú výrobu. Môžete priblížiť firmu a vaše súčasné aktivity?

Zodpovednosť za naše družstvo som prevzal v roku 2005. V súčasnosti máme na farme 25 zamestnancov. Hospodárime na výmere 1 315 hektárov ornej pôdy. Chováme 1 000 jedincov hovädzieho dobytka, ide najmä o mäsové plemená ako charolais, limousin a iné. Až 95 percent našej živočíšnej výroby ide na export. Realita je taká, že sme súčasťou otvoreného európskeho trhu a tomuto mechanizmu sme sa aj my museli prispôsobiť. Samozrejme, dobytok nielen predávame, ale aj nakupujeme v zahraničí. V rastlinnej výrobe sa venujeme pestovaniu špeciálnych trhových komodít, ako je repka ozimná, cukrová repa, tvrdá pšenica. Sme jeden z mála podnikov, ktorý osieva celú výmeru pšenice jednou trhovou pšenicou. Pestujeme ju už takmer 30 rokov a inovatívnym spôsobom sa nám podarilo vyrobiť naozaj veľmi kvalitný produkt. Okrem toho pestujeme jednoročné krmoviny, silážnu a zrnovú kukuricu. Všetky krmoviny, ktoré pestujeme, využívame v živočíšnej výrobe, menšie množstvo ide na komerčné účely.

Čo je z vášho pohľadu za vaším úspechom ako špičkového poľnohospodárskeho družstva na Slovensku?

Za naším úspechom je desaťročné experimentovanie s pestovaním tvrdej pšenice na jednej strane a cieľavedomé posilňovanie chovu dobytka na druhej strane.

Ako vnímate poľnohospodárstvo v súčasnosti, v čom vidíte podstatné problémy?

Problém je v tom, že poľnohospodárstvo nie je dostatočne spoločensky akceptované. Potravinová bezpečnosť by mala byť prioritou každej vlády, vtedy bude mať aj poľnohospodárstvo iný zmysel.

 

„Problém je v tom, že poľnohospodárstvo nie je dostatočne spoločensky akceptované.“

 

Vráťme sa ešte k univerzite. Akú úlohu by podľa vás mohla zohrávať v rozvoji poľnohospodárstva?

SPU ide dobrým smerom tým, že dôraz kladie na spätosť teoretickej a praktickej stránky vo vzdelávaní študentov.

Čo by ste poradili študentom, ktorí chcú byť úspešní vo svojom odbore?

Naučiť sa teóriu a realizovať ju v praxi. Byť cieľavedomí, iniciatívni, ale aj skromní a pokorní.

 

Ísť späť