Partneri projektu FoodRUs diskutovali v Bruseli o budúcnosti potravinových systémov

napísal

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre bola partnerom projektu európskeho projektu FoodRUs zameraného na hľadanie inovatívnych riešení pre prevenciu plytvania potravinami. Na poslednom stretnutí v Bruseli, ktoré sa konalo 13. – 14. marca, partneri projektu diskutovali o výsledkoch projektu, inovatívnych riešeniach a spoločných snahách, ktoré budú formovať budúcnosť potravinových systémov. Informovala o tom koordinátorka slovenského pilotu profesorka Zuzana Palková z SPU v Nitre. Medzi hlavné body konferencie patrila problematika inovatívneho riešenia plytvania potravinami, politické odporúčania formujúce budúcnosť udržateľných potravinových systémov a pohľad do metodík spolutvorby. Úzka spolupráca s ďalšími projektmi financovanými Európskou úniou umožnila zdieľanie a šírenie získaných skúseností po celej Európe.

„Počas konferencie predviedol dánsky, španielsky a slovenský pilot najdôležitejšie riešenia vyvinuté a testované na ich území. Okrem toho regióny pridružené k FoodRUs predstavili výzvy a príležitosti zapojenia sa do projektu,“ uviedla profesorka Z. Palková. Dodala, že zástupcovia Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre zdravie a bezpečnosť potravín poskytli účastníkom informácie o ambíciách stratégie Farm to Fork a perspektívu budúcich príležitostí pokračovať v práci na prevencii potravinových strát a plytvania potravinami. V rámci podujatia CO-FRESH sa uskutočnila spoločná debata o politikách, v rámci ktorej FoodRUs partner ACR+ opísal prekážky identifikované na riešenie straty a plytvania potravinami v Európe a načrtol najdôležitejšie odporúčania na ich prekonanie.

Baskické kulinárske centrum priblížilo, ako projekt FoodRUs spojil rôznorodú skupinu ľudí, ako sú výskumníci, odborníci z priemyslu a občania s cieľom spolupráce a zdieľania získaných poznatkov. „Na záverečnej konferencii sa zhromaždili všetky aktívne sesterské projekty financované v rámci rovnakej výzvy - CO-FRESH, LOWINFOOD a FAIRCHAIN. Cieľom bolo prediskutovať úspešnú spoluprácu rozvinutú a udržiavanú v oblasti výskumu, inovácií, komunikácie a šírenia informácií,“ uzavrela profesorka Z. Palková.

Projekt FoodRUs sa zaoberal výzvami súvisiacimi s plytvaním potravinami, a to formou testovania 23 obehových riešení prostredníctvom rôznych foriem spolupráce v oblasti inovácií vrátane: technologických (riešenia blockchain na riadenie potravinových strát a odpadu), sociálnych (vzdelávacie materiály a občianske vedecké aktivity na podporu návykov udržateľnej spotreby), organizačných (siete poslednej míle na podporu miestnej spotreby a darcovstva potravín) a fiškálnych.

Ísť späť