M. Kišev: Technická fakulta bola pre mňa správnou voľbou

napísal

Ing. Marián Kišev, PhD., je úspešným absolventom Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Pracuje ako vývojový pracovník vo firme Cryoniq, kde sa úspešne podieľa na vývoji nových produktov. Aký je jeho profesionálny príbeh, čo mu dalo štúdium na Technickej fakulte a aké výzvy zdoláva, sa dozviete v rozhovore.

Ako začala vaša cesta do sveta elektrotechniky?

Počas štúdia na strednej škole som si začal všímať spolužiakov a ľudí naokolo, ako ich pohlcuje svet športu, hudby a rôznych činností. Cítil som sa trochu stratený a pokúšal som sa nájsť to „svoje“. Možno by som zotrval v neistote, keby mi môj brat počas práce nad svojím projektom neotvoril dvere do sveta elektrotechniky. Bolo to niečo magické ako sa čipy, drôty a obvody spájali a vytvárali funkčné diela technologického umenia. A vtedy som si uvedomil, že som našiel svoju vášeň. Po skončení strednej školy som hľadal najväčší prienik medzi svojimi záujmami a ponukou študijných programov na vysokých školách. Rozhodol som sa pre riadiace systémy vo výrobnej technike na Technickej fakulte SPU.

Splnilo štúdium na Technickej fakulte vaše očakávanie? Čo vám dalo pre prax?

Štúdium bola tŕnitá cesta k praxi. So spolužiakmi sme museli prekonávať prekážky, učiť sa zo svojich chýb. Zásadný vplyv na naše formovanie ako budúcich odborníkov mali vyučujúci. Svoje odhodlanie a zanietenie prenášali na nás, vytvárali nám prostredie, kde sa mohli slobodne pýtať, experimentovať a rozvíjať svoj technický pohľad na svet. Ich podpora bola kľúčová nielen pri získavaní vedomostí, ale aj pri formovaní pracovných etík a kritického myslenia. Nebolo to jednoduché. Projekty, na ktorých sme pracovali, často nešli hladko na prvýkrát. Keď sme narazili na technické problémy, náročné chvíle sa zdali nekonečné. Avšak práve tieto skúsenosti, odolnosť riešiť výzvy komplexne, sú neoceniteľné pri prechode do profesionálneho sveta. Takže rozhodnutie študovať na Technickej fakulte považujem za správnu voľbu.

Kde začala vaša profesionálna kariéra a čomu sa v súčasnosti venujete?

Zo začiatku som učil, neskôr som ako vývojový pracovník našiel v elektronike a programovaní svoj vlastný kreatívny svet. To je pre mňa viac než práca. Je to dobrodružstvo objavovania, inovácií a vytvárania niečoho, čo má reálne využitie. Každý projekt je pre mňa malou výzvou a zároveň umeleckým výrazom.

V súčasnosti pracujem ako vývojový pracovník vo firme Cryoniq, kde sa zaoberáme výrobou kryoterapeutických zariadení. Slúžia na krátkodobé vystavenie organizmu extrémnemu chladu. Má to potenciál zmierniť zápaly, zlepšiť cirkuláciu krvi, podporiť rýchlejšiu regeneráciu tkanív, stimulovať imunitný systém a dokonca pôsobiť povzbudivo na psychickú pohodu. Vo svojej práci sa zameriavam na podporu pri rozširovaní existujúcich zariadení a aktívne sa podieľam na vývoji nových produktov, pričom sa zaoberám riadiacou elektronikou vrátane rozhrania pre používateľa. Využívam svoje vedomosti, ktoré som nadobudol počas štúdia na univerzite, najmä v oblasti elektroniky, programovania mikrokontrolérov a vývoja aplikácií. Pri riešení interdisciplinárnych projektov treba budovať na silných základoch.

 

„Využívam svoje vedomosti, ktoré som nadobudol počas štúdia na univerzite, najmä v oblasti elektroniky, programovania mikrokontrolérov a vývoja aplikácií."

 

Ktoré schopnosti pokladáte za najdôležitejšie pre vývojára?

Ku kľúčovým patrí analytické myslenie a schopnosť riešiť technické problémy. Odborník by mal mať schopnosť efektívne implementovať svoje nápady do funkčných systémov. Programátori a elektronickí inžinieri sa často stretávajú s komplexnými úlohami, preto je nevyhnutné byť schopný systematicky analyzovať a riešiť technické výzvy. Na ich riešenie máme vo firme celý tím. Komunikácia a spolupráca s tímom sú tiež neoddeliteľnou súčasťou profesionálnych schopností. Ďalšie dôležité vlastnosti sú kreativita a schopnosť inovovať, keďže pri práci sa často vyžadujú originálne a nové prístupy, ktoré umožnia firme byť o krok vpred pred jej hlavnými konkurentmi.

Aká perspektívna je oblasť, ktorej sa venujete?

Oblasť programovania a elektroniky je v súčasnosti jednou z najperspektívnejších a najdynamickejších oblastí, kde sa možno uplatniť. Profesionálni programátori majú pred sebou výzvu neustálej adaptácie na nové programovacie jazyky, frameworky a technologické trendy. Rýchlo sa meniace prostredie vyžaduje flexibilitu a ochotu neustále sa vzdelávať. Zároveň sú však odmenení možnosťou tvorby inovatívnych riešení, ktoré majú vplyv na reálny svet.

Aké profesionálne výzvy vás aktuálne čakajú?

Pokiaľ ide o moje výzvy, najaktuálnejšou je adaptácia na programovanie aplikácií pre operačný systém na linuxovom jadre a programovanie kontrolérov pre procesory s jadrami ARM.

Máte nejakú spoluprácu s odborníkmi zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity?

Po absolvovaní štúdia som zostal v kontakte s Ústavom elektrotechniky, automatizácie, informatiky a fyziky, kde som spoznal zanietených odborníkov. Veľakrát mi pomohli a som im za to veľmi vďačný.

Čo by ste poradili študentom, ktorí chcú byť úspešní vo svojom odbore?

Študentom odporúčam, aby sa neustále učili a boli otvorení novým technologickým trendom. Získavajte praktické skúsenosti prostredníctvom projektov a stáží, pracujte na svojej komunikácii, najmä v anglickom jazyku. Využívajte možnosti sebavzdelávania a kurzov, budujte kontakty v odbore. Buďte kreatívni, inovatívni a nebojte sa myslieť mimo zabehnutých ciest.

 

Ísť späť